Cwałem przez życie

Wpisy

 • poniedziałek, 16 listopada 2015
  • Piotruś

   Piotrek od dwóch tygodni nie chodzi do szkoły. Jakoś udaje nam się w miarę na bieżąco nadrabiać zaległości, ale martwi mnie to co się z nim dzieje. Po jelitówce, która trwała krótko ale chyba najintensywniej jak to mozna sobie wyobrazić nie doszedł do siebie. Codziennie go mdli, szczególnie rano i wieczorem. Myślałam nawet, że to nie jelitówka ale stres, zrobiłam mu wyniki i hemoglobina powyżej normy, nieznacznie ale powyżej, co mnie totalnie zaskoczyło biorąc pod uwagę, że nie je warzyw i owoców i ostatnio prawie nic nie je

   Wczoraj wieczorem dostał taki krwotok, że aż tryskało. Suma summarum zapakowałam go dziś do lekarza, tym bardziej, że znów był blady i zielony i było mu niedobrze.

   Dostaliśmy skierowanie na aspat, alat i leki na helicobacter, żeby ułatwić wygaszanie procesu zapalnego śluzówki. Może to i ma ręce i nogi. Patrząc jednak na Piotrka spodziewałoby się silnej anemii, a tu niespodzianka.

   Jeden tylko jest plus tej sytuacji. Wyznanie z wczoraj, z przytkanym przez opatrunek nosem:

   - mamusiu, dlaczego mnie to wiecznie spotyka!!! - buczy młody - ja nie chcę być ciągle chory

   - ale kochanie, to tylko krwotok z nosa, masz po prostu słabe naczyńka - to nie jest choroba

   - ale ja tak bardzo chcę być zdrowy, nawet obiecuję, że postaram się zjeść najgorsze lekarstwo!!!

   To wyznanie i zobowiązanie życia. Zobaczymy.

   I jeszcze jedno:

   - mamusiu, jak dobrze, że cię mam - nie wiem co bym bez ciebie zrobił buuuuu

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   grazkaj12
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 16 listopada 2015 11:34
 • środa, 11 listopada 2015
  • Dywan

   Piotrek od godziny tarza się po dywanie, który mamy gdzieś od 3 lat, bo jest taaaaaaki miły. A ja go tylko odkurzylam. Hm. :)

    

   Dziś nadrabiałam z Piotrkiem zaległości szkolne, jutro idzie w końcu do szkoły. Akurat na polskim przerabiają przymiotniki opisujące charakter, osobę. M.in. mieliśmy "niesłowny" - miał opisać, co to znaczy.

   - nie obraź się mamo, ale to trochę dotyczy ciebie...

   - no jak to - dziwię się z lekka - chcesz mi powiedzieć, że jestem niesłowna? Zawiodłam cię kiedyś?

   - nie, ty nie, ale tak wszyscy mówią o dorosłych - mówi Piotrek

   - no dobrze, ale nie możesz tak mówić o mnie, skoro nie masz podstaw, a mówisz tak tylko dlatego, że tak ogólnie usłyszałeś. Nie można wrzucać wszystkich do jednego worka.

   - nawet kotów nie można wrzucać do worka - Piotrek na to po głębszym zastanowieniu

   - nawet kotów, kochanie, nawet kotów.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   grazkaj12
   Czas publikacji:
   środa, 11 listopada 2015 18:36
 • wtorek, 10 listopada 2015
  • Codzienność

   Ja nie wiem, jak to jest, że 3 miesiące przeleciały mi jak z bicza strzelił. Normalnie nie zdążyłam się obejrzeć a już jesień! A teraz zima prawie!

   W zasadzie bieg mi nie przeszkadza, tylko trochę żal, że coraz starsza jestem. 

   Michał ma dziewczynę i jest przeszczęśliwy. I opuścił się w nauce oczywiście, ale staram się zachować zdrowy rozsądek. Co najwyżej pomagam mu uporządkować w głowie priorytety, ale że miłość jest ślepa, to ciężko to idzie. 

   Ostatnio zauważyłam, że im chłopcy są starsi, tym częściej się przytulają. Obecnie wieczór kończy się tak, że wiszą na mnie dwa draby i chyba będę mieć garba. Ale uwielbiam to.

   Piotrek miał w zeszłym tygodniu jelitówkę i to taką fest, do tego stopnia, że wylądowaliśmy w szpitalu. Na szczęście był K i nas nas zawiózł. Ubawiłam się trochę, bo Piotrek siedział w aucie totalnie przerażony cicho skomląc pod nosem: tak się o SIEBIE boję.....tak się o siebie boję.......

   - ale czego się boisz? - zapytałam zdziwiona myśląc, że chodzi o szpital

   - że coś mi się stanie... - odparł Piotrek zawodząc. 

   Boże, ile cżłowiek natłumaczy się tym dzieciom oczywistości! Po którymś razie zaczyna sie wątpić, czy oczywistość jest aby na pewno oczywistością, skoro tyle razy się tłumaczy...

   Mam autostradę myśli w głowie i nie wiem od czego zacząć, więc chyba zacznę od sms do K, bo mu obiecałam a zaraz zasnę, pomimo hałasu w głowie.

   Rany. kolejny dzień mi uciekł. 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   grazkaj12
   Czas publikacji:
   wtorek, 10 listopada 2015 23:23
 • poniedziałek, 26 października 2015
 • piątek, 16 października 2015
  • Cwałem

   Jesień mnie dopadła i sił brakuje. A tu jeden z gorszych miesięcy zawodowo ale w zasadzie po 4 miesiącach dobrych ma prawo przyjść i ten gorszy. Muszę odpocząć przecież.

   Za tydzień jedziemy nad morze. W piękne miejsce, mamy apartament na klifach, widok z łóżka przez wielkie przeszklone okno prosto na morze. Nie wyjdę z tego łóżka, będę sycić się tym widokiem i oczywiście K. 

   Za to Piotrek poznał nowe słowo i dziś, jak go odcinałam od komputera po przyjściu z pracy nazwał mnie pindą. Tego jeszcze nie grali. No i przykro mi oczywiście z tego powodu, a jeszcze bardziej, że go nie wychowam i kiedyś powie tak do żony, o ile jakakolwiek kobieta z nim wytrzyma. Że mogę sobie gadać i tłumaczyć i prosić i błagać, ale te słowa nie padają na żyzną glebę. To jest ugór. Patrzę czasem na to moje dziecko, na tego pięknego chłopca i nie wierzę, że nas to spotkało. Dlaczego on? Dziś nie mam sił na walkę. Nie mam sił na cierpliwość i tłumaczenia. Akcja była szybka: dostał szału, obraził mnie, się i wpadł do swojego pokoju trzaskając drzwiami. Pochlipał i zasnął.

   Niech śpi. Może wszyscy jesteśmy już zmęczeni.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Cwałem”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   grazkaj12
   Czas publikacji:
   piątek, 16 października 2015 19:35
 • wtorek, 29 września 2015
 • czwartek, 17 września 2015
  • Europo, piękna Europo cz.5. Dzień dziewiąty.

   Dzień dziewiąty.

    

   Gdzieś lata komar. Wyraźnie słychać delikatne brzęczenie. O dziwo, wiem nawet gdzie usiądzie. Na mnie. Budzę K głośnym plaskiem.

   - Co się dzieje? - półprzytomnie patrzy na mnie – która godzina? Wstajemy już?

   - Walczę z komarami, nie wiem, tak

   - Co??

   - Nic, odpowiadam na pytania – całuję go w nos i wyskakuję z łóżka.

   - Wpół do ósmej – podpowiada głos z mutacją z pokoju obok – a Piotrek jeszcze śpi.

   Jakoś udaje mi się wszystkich pozgarniać. Śniadanie już czeka, więc pędzimy na dół. Pysznie...Na śniadanie pizza i naleśniki – raj dla Piotrka. Dla Michała też. Prawie nigdy nie wybrzydza, po prostu siedzi cicho i zajada. Często ze smakiem.

   Zbieranie się do wyjazdu nawet całkiem sprawnie nam idzie. K zaczepił jakiś Niemców przy recepcji, akurat tez wyjeżdżają i mają działającą nawigację, powiedzieli, że mamy jechać za nimi, to nas wyprowadzą na autostradę. Nie będę się z nim kłócić, że przecież ja, że najlepszy pilot i takie tam. Kompletnie się wczoraj nie sprawdziłam.

   Jedziemy. Chłopcy jakoś od razu padli, może jeszcze muszą dospać. Do granicy z Węgrami już blisko. Przed granicą jednak zapala się nam kontrolka w aucie: brak oleju silnikowego.

   - Nowy samochód! Jak to możliwe!

   Co prawda mówiłam K, że nowe silniki biorą więcej oleju, żeby zapytał gościa z salonu, czy nie musi kupić oleju na drogę, bo jednak jedziemy daleko. Ale że nie kopie się leżącego, mówię, żebyśmy poszukali stacji. Na szczęście stacja znajduje się za jakieś 2-3km. W międzyczasie przeczytałam w instrukcji, że nasze auto normalnie zżera sobie 1l oleju na 1000km, a my przejechaliśmy już 3500 i to na dotarciu, więc nic dziwnego, że samochód zgłodniał. Tylko bądź tu mądry i wybierz właściwy olej na serbskiej stacji. Na szczęście na stacji panowie mówią trochę po angielsku, a że ja jakby nie było jestem specjalistą od paliw i olejów, próbuję odnaleźć się w tabeli, którą od nich dostaliśmy. Potrzebujemy syntetyk 5w/30, tutaj mają tylko 5w/40. W zasadzie drugi wskaźnik mówi o wysokich temperaturach, więc stwierdzam, że może w tych upałach lepiej wziąć te 5W/40 – raczej nie zaszkodzi. Tak też robimy. Piotrkowi udaje się naciągnąć mnie na maskotę, więc kupuję za jego kieszonkowe, K dolewa oleju i jedziemy dalej.

   Dziś jakoś trasa nam nie idzie, bo parę km dalej korek jak malowany – granica.

   - Oni tu koczowali chyba – śmieję się mając na myśli „luźniejszą” granicę, o której mówił K – mamy stania na kilka godzin!

   Rzeczywiście stoimy 4h. Największy kryzys ma Michał, bo Piotrek cały czas gra i jest z tego powodu szczęśliwy. Michał jednak nie wytrzymuje wrzasków ludzi, upiornego upału i w pewnym momencie zaczyna prawie krzyczeć. Wysiadam z nim z auta, ale na dworze jest jeszcze gorzej. Część samochodów już zastrajkowała, ludzie pchają je na zmianę. Zarówno Serbowie jak i Wegrzy sprawdzają bardzo dokładnie samochody, stąd taka kolejka. Po trzeciej godzinie zdenerwowani kierowcy trąbią. Za chwilę jestesmy świadkami symfonii na 1000 klaksonów. Nawet K trąbi jak cała reszta. Nie na wiele to się zdaje, wszędzie wokół krzyki i zamieszanie. Wszystko trwa ok 4h. Najbardziej rozbraja mnie granica Węgierska, gdzie oba pasy obsługuje jeden gość siedzący pomiędzy pasami na stołku i wbijający pieczątki do paszportów. Granica tonie w śmieciach. Chyba nikt tu nie sprząta.

   Gdy wjeżdżamy na Węgry jest już grubo po południu. Dużo czasu zmarnowaliśmy, ale jesteśmy bardzo głodni i robimy kolejną przerwę, żeby zjeść coś w normalnych warunkach.

   Okazuje się, że Węgry też są zapchane. Remonty autostrad nie sprzyjają jednak rozwijaniu prędkości i co chwilę stoimy w korkach.

   - następnym razem jedziemy przez Rumunię – obwieszcza K

   - nie, następnym razem lecimy samolotem – podpowiada łamiącym się głosem Michaś – mam dosyć tej jazdy!!!

   Wymyślamy jakieś zabawy, żeby czas szybciej zleciał. Nawet Piotrek bierze w nich udział. Najbardziej podoba mu się wymyślanie historii. Pierwsza osoba mówi jedno zdanie i każda następna do tego zdania dokłada też jedno zdanie i powstaje historia. Musimy przejechać całe Węgry, więc tych historii trochę nawymyślamy.

   Ustalamy, że kolejny dłuższy postój robimy ok 18-tej na Słowacji. Niestety okazuje się, że na Słowację dojeżdżamy po 20-tej. Znajdujemy jakiś sensowny bar przydrożny i zjadamy: połowa grupy smażony syr a druga połowa knedliki. Kelnerka jak w PRLu, zaczepia cały czas Piotrka, który nie dokończył frytek.

   - chcesz być taki jak tata, to musisz dużo jeść! - głośno komentuje kelnerka wskazując Piotrkowi K

   Piotrek trochę zmieszany, bo trochę rozumie, a trochę nie, mówi do mnie półgłosem: nie lubię tej pani. Przecież K nie jest moim tatą. Ale jak tata też nie chcę wyglądać. Przytula swoją maskotkę i zapada w sobie, obrażony.

   Nie wiem, kiedy wjeżdżamy do Polski, bo śpię. Dzieci też śpią. Budzę się na stacji. K też śpi.

   - Musiałem się zdrzemnąć na chwilę, jeszcze chwilkę pośpię, obudź mnie za 15min.

   W zasadzie i tak wiem, że zajedziemy gdzieś na 1-2 w nocy, więc 15 min w tą czy w tamtą wiosny nie czyni. Sama też nie jestem w stanie prowadzić. Przykrywam go kocem i idę na stację kupić coś do picia. Idę z ogonem, bo zarówno Michał jak i Piotr muszą iść na stronę.

   Praktycznie nie jestem w stanie zachować przytomności przez całą drogę - aż do domu śpię snem mocnym i nieprzerwanym. Do momentu, gdy słyszę szept:

   - Kiciu obudź się, jesteśmy w domu

   Zgarniam dzieciaki, każdy coś ze sobą bierze, żeby K miał mniej do wypakowywania i niczym żywe trupy ciągniemy do domu.

   - Jedziemy w przyszłym roku do Bułgarii? - pytam chłopaków na dobranoc

   - Nieeeeee!!!! - odkrzykują zgodnym chórem

   - Gdzieś bliżej?

   - Taaaak!!!!!

   - Mamo?

   - Tak?

   - Ale szkoda, że się te wakacje skończyły, fajnie było.

   Zobaczymy, co przyszły rok przyniesie.

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   grazkaj12
   Czas publikacji:
   czwartek, 17 września 2015 18:37
  • Europo, piękna Europo cz. 5 Dzień ósmy.

   Dzień ósmy- 

    

   Nie ustaliliśmy w zasadzie o której wyjeżdżamy, ale ocknęłam się pierwsza. Powinniśmy wyjechać najpóźniej o 9 rano, bo jeszcze po drodze mamy znaleźć moje masła różane do ciała. Budzę więc K, bo jest 7:30, ogarniamy temat, chłopcy szybko się ubierają, bo są oczywiście bardzo głodni i schodzimy na ostatnie hotelowe śniadanie.

   - a będę mógł się jeszcze wykąpać w basenie? - Piotrek patrzy na mnie wyczekująco

   - synek, wszystko już mamy pochowane, musimy już wracać.

   - A gdzie dziś śpimy? Już w domu?

   - Nie, w Belgradzie, ale w innym miejscu.

   Po śniadaniu sprawdzamy razem trasę, żeby nie było potem kłótni, którędy jechać. Zastanawiamy się nad opcją Rumunia czy Serbia, ale jadąc przez Rumunię nie stoimy na granicy, lecz musimy szukać innego noclegu. Jadąc przez Serbię przynajmniej zyskujemy na czasie, bo mamy autostrady.

   - Grażka, nie kombinujmy już. Jedźmy przez Serbię. Mamy drogę mniej więcej już obcykaną. Dojedziemy spokojnie, a jutro wcześniej wstaniemy, żeby za późno nie zajechać do domu. Zbierajcie się.

   Idziemy jeszcze na recepcję uregulować rachunek. Dziś znów jest ta sama pani, która była, gdy przyjechaliśmy w pierwszy dzień. W zasadzie z nią i ze Spidermanem połączyła nas nić sympatii, za każdym razem, gdy się widzieliśmy zawsze mieliśmy i czym rozmawiać.

   I tym razem pani wyszła zza swojego biurka i podała mi rękę wręczając wizytówkę.

   - Szkoda, że wyjeżdżacie, byliście moimi ulubionymi gośćmi – mówi do mnie z uśmiechem.

   - Dlaczego? - pytam miło zaskoczona

   - Bo jesteście tacy uśmiechnięci – odpowiada szybko, a ja myśłę sobie, że nawet jeśli jest to standard obsługi, to bardzo miły – gdybyście chcieli przyjechać następnym razem, to dzwońcie do mnie, dam Wam zniżkę na pobyt.

   Idziemy do auta, gdzie okazuje się, że niestety nie możemy wyjechać, bo ktoś nas zastawił. Pani z recepcji szybko reaguje i za parę minut mamy drogę wolną. Jest 8:30.

   Kierunek Burgas, a właściwie różane masło do ciała, bo po nie właśnie jedziemy do Burgas. Odwiedzamy kilka sklepów, ale nigdzie nie ma, dojeżdżamy do Kauflandu, gdzie wykupuję całe 11 sztuk – tyle, ile było w półce i zadowolona mogę jechać dalej.

   Droga trochę nam się wlecze, bo jednak kawałek jedziemy zwykłą drogą, praktycznie na granicy z Serbią to już nawet stoimy w korku.

   - jesteśmy głodni! - dobiega nas z tyłu – kiedy obiad?

   Fakt, jest dość późno, ustalamy więc, że zjemy gdzieś po drodze w Serbii, przy najbliższej okazji. Musimy tankować, więc zatrzymujemy się na stacji. Idę siku i tu okazuje się, że mam sikać do dziury w ziemi. Wszystko wokół wykafelkowane, czysto nawet, tylko ta dziura...jak tu sikać nie opryskując nóg?

   Po powrocie do auta dzielę się wrażeniami, więc chłopcy też biegną zobaczyć tę dziurę a potem ruszamy. K mówi, że dostał na tej stacji wizytówkę jakiejś restauracji. Powiedziano mu, że tam jest całkiem dobre jedzenie, tylko trzeba zjechać z głównej drogi do miasta o wdzięcznej nazwie Pirot. Oczywiście jedziemy na tzw „czuja”, bo nawigacja dalej nie działa, a okolicy nie znamy. K zapamiętał jednak, że ma skręcić w prawo, potem znów w prawo i w lewo. Jakimś cudem trafiamy. Faktycznie restauracja wygląda zachęcająco, tylko że akurat jest w niej wesele. Kelner pozwala nam jednak przysiąść z boku, czekamy więc na jedzenie i oglądamy serbskie tańce. Orkiestra przygrywa na akordeonach, mężczyźni niezbyt elegancko ubrani, bo w dżinsach i połówkach, za to kobiety zadbane i piękne, w odświętnych kreacjach. Nikt nie szaleje w parach, wszyscy tańczą razem, łapią się pod ramiona i po prostu kroczą w rytm muzyki. Szczerze mówiąc, to mam ochotę się dołączyć, ale kelner przynosi obiad, więc skupiam się na dożywieniu swoich komórek i innych takich.

   Po obiedzie wracamy na główną drogę nie bez pewnego trudu i w strumieniach deszczu kierujemy się na Belgrad a droga dłuży się już nawet mi. Robi się ciemno, jeszcze do tego mamy masakryczny korek na bramkach.

   - kotku, daj proszę bilet – Krzysiek szykuje pieniądze

   Schylam się, bo bilet leżał obok dźwigni od skrzyni biegów. Leżał to dobre słowo, bo go teraz nie ma. Szukamy wszędzie. Nawet wysiadamy z samochodu. I wtedy mi się przypomina, że na parkingu, na ostatnim postoju K wyrzucał śmieci z auta. I wszystko jasne. Płacimy karę za brak biletu i jedziemy sobie dalej przekomarzając się czyja to wina.

   Docieramy do Belgradu ok 22, znów jest ciemno i znów ten sam problem: mapy nie ma a nawigacja nie działa. Już nawet przestaję się tym przejmować. Pamiętam jedynie, że nasz hotel ma być blisko lotniska. Przejeżdżamy cały Belgrad kierując się na lotnisko i kłócąc o kupno mapy. K po cichu liczy znów na jakiegoś taksówkarza, ale tym razem z nikim nie udaje się porozumieć.

   W końcu stajemy na jakiejś stacji i K kupuje mapę. Bardzo krótko czuję się zwycięzcą, ponieważ z mapą też nie umiem trafić. Błądzimy i błądzimy, ciemno jak w …, aż nagle widzimy patrol policyjny. Akurat panowie pomachali do samochodu jadącego przed nami. K korzystając z okazji bierze mapę i idzie wypytać policjantów o nasze miejsce noclegu. Okazuje się, że jesteśmy praktycznie tuż obok, zadowoleni więc znajdujemy się szybko i mkniemy co tchu, by wreszcie osiągnąć pozycję horyzontalną.

   - ale mam dosyć tej jazdy mamo – Michał wtula się we mnie – wszystko mnie boli i przeczytałem już wszystkie książki.

   - Jeszcze tylko jutro - przytulam mojego dryblasa - może trzeba wyjąć jakąś grę planszową, to sobie pogracie z Piotrkiem po drodze

   - nie, bo się pogubi!!! - odkrzykuje Piotrek z pokoju obok.

   Chłopcy padają prawie natychmiast, mamy więc chwilę dla siebie z K, sprawdzamy jutrzejszą trasę i wybieramy wspólną wersję.

   - jak był taki korek na granicy, to jutro też będzie – liczę szybko w głowie o której musimy wyjechać – kochanie, 7-8 to najpóźniej, kiedy możemy wyruszyć.

   - Widziałaś, ile dzisiaj było ludzi na bramkach i granicy? Oni już pojechali dalej i na pewno jutro będzie luźniej, nie martw się

   Tak, tylko pamiętaj, że ja na drugi dzień idę do pracy – mruczę cicho, bo K zupełnie zmienił już zainteresowanie.

   - Mówiłem ci już, że jesteś moją miłością?

   Ja to muszę sobie kiedyś nagrać.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   grazkaj12
   Czas publikacji:
   czwartek, 17 września 2015 18:34
  • Europo, piękna Europo cz 5. Dzień siódmy.

   Dzień siódmy.

    

   - Mamo, dzisiaj statek? - Piotrek zdecydowanie nie potrzebuje żadnego budzika - będą delfiny??

   - dziecko, Jezu, która godzina – przysłaniam oczy, bo żaluzje wszystkie już podniesione, Piotrek ubrany i gotowy do wyjścia.

   - Nie wiem, ale jestem głodny

   - ja też – śmieje się K

   Wychodzę z łóżka i przeciągam się mocno. Idę do pokoju chłopców i zastygam w szoku.

   - Były już panie sprzątaczki? - pytam, bo łóżko Piotrka jest fachowo zaścielone, piżama złożona w kosteczkę, co się nigdy nie zdarza.

   - Hahaha mama, sam tak ładnie zaścieliłem, bo mi się nudziło.

   - W taki sposób możesz nudzić się cały dzień – mówię zaskoczona – dobra, idę się kąpać a wy możecie już iść na śniadanie.

   Dziś mamy dzień nieroba. Pół dnia mija mi na szukaniu różanego masła do ciała. Kupiłam sobie przypadkiem pierwszego dnia i zakochałam się w tym zapachu. Tylko, że w całym Sozopolu nigdzie już akurat tego masła nie ma!

   - Kochanie, jutro pojedziemy do Burgas i tam poszukamy – K nie daje za wygraną – nie martw się.

   Jak tu go nie kochać?

   Praktycznie pozostały czas spędzamy na basenie. Jakoś tak jest dziwnie, może ze względu na bliskość plaży, że basen w zasadzie jest pusty, bardzo mało wczasowiczów z niego korzysta. W zasadzie tylko my i jeszcze jedno małżeństwo. Chłopaki szaleją, nagrywam filmiki ze skaczącym Piotrkiem i szalejącym Michałem. K dwoi się i troi, żeby im dorównać. Fajnie im to wychodzi.

   Szybko nadchodzi popołudnie, na statku mamy być ok 19:00, ok 17-tej idziemy jeszcze na obiadokolację do naszej ulubionej hotelowej restauracji. Codziennie podawali nam tam przystawkę złożoną z tostów i 3 rodzajów past: z czarnych oliwek, zielonych oliwek i bakłażana z papryką. Kelner powiedział nam, że to się nazywa razjatka. Muszę kiedyś zrobić to w domu. Dziś od wejścia kelner pyta, czy dla Piotrka bolonese. Biega trochę koło nas a potem znienacka pyta K, czy ten jest Niemcem. Mina K świetna. W sumie nie dowiedzieliśmy się, dlaczego o to spytał, że może K faktycznie trochę tak wygląda. Coś ma z Niemca.

   Czas szybko leci, zbieramy się, żeby zdążyć na statek. Idziemy się przebrać. Idę wywiesić na balkon ręczniki, i czuję, że coś strasznie śmierdzi, okazuje się, że to nasze zebrane muszelki. Najprawdopodobniej musiały być wciąż jeszcze czyimś domkiem, wszystkie wyrzucamy, bo smród jest taki, że nosy odpadają.

   Piotrek już nie może doczekać się statku. Na wszelki wypadek mówię mu, żeby za bardzo na te delfiny nie liczył.

   - no wiem mamo, ale tak bardzo chciałbym je zobaczyć!

   Rozważamy z K jutrzejszy powrót do domu przez delfinarium w Warnie, ale jak analizujemy trasę, to jednak strasznie by to nam przedłużyło drogę, a w tym roku niestety od razu po powrocie idę do pracy, więc nie możemy ryzykować poślizgu.

   Do portu docieramy troszkę przed czasem. Oglądamy piękne jachty i oczywiście robimy sobie z nimi zdjęcia. K pokazuje mi, który z nich sobie kiedyś kupi. Śmieję się, że ma co roku inne plany, bo w zeszłym marzył o pontonie, teraz o jachcie. Ale kierunek ma dobry

    

   Nasz statek raczej nie należy do ekskluzywnych, ale nie o to chodzi. Nie jest duży, na górze widnieje napis, że zabiera 8 pasażerów. Na pokładzie już jest ze 12 osób i nie ma miejsc siedzących. Musimy zostawić buty na mostku. Chłopcy nie chcą, bo się boją, że ktoś je ukradnie, ale nie mamy wyjścia. Właściwie to kto może chcieć ukraść nam buty? Kapitan statku pokazuje nam przygotowane legowiska na pokładzie – porozkładano tu materace i cały rejs możemy sobie na nich przekimać. Dostaję bułgarskie wino na poczęstunek, chłopcy muszą zadowolić się colą, układamy się rodzinnie, robimy zdjęcia i czekamy na resztę pasażerów.

   Jest nas około trzydzieści osób. Wszyscy leżymy pokotem. Nawet ciekawe doświadczenie. Słońce powoli chyli się ku zachodowi. Morze jest spokojne, czego nie można powiedzieć o Piotrku, który niczym Jaś Wędrowniczek chodzi po całym pokładzie, a ja oczywiście boję się, że wypadnie, bo za bardzo nie ma się nawet czego chwycić. W końcu mówię mu, żeby skupił się na morzu i poszukał wzrokiem tych delfinów. Działa to na jakieś 15min.

   Fajnie tak leżeć, gapić się na niebo, oglądać mewy i nic nie robić. Gadamy sobie o pierdołach i o innych ważnych rzeczach, takich jak np. nasze marzenia. Przyglądam się pozostałym pasażerom: są w różnym wieku, niektórzy rodzinnie jak my, inni romantycznie jakby to była ich podróż poślubna – piękna młoda Francuzka i jej mąż (obrączki mają, więc wymyśliłam na ich temat taką właśnie teorię). Generalnie wszyscy są wyciszeni, ale widać, że szczęśliwi. Jest to dobry sposób na lekkie odrealnienie. Sama nie wiem, kiedy mjijają te dwie godziny.

   Odszukujemy wśród góry butów te właściwe i wracamy do auta. Jest już ciemno, a ja jeszcze muszę nas spakować, bo jutro wracamy do domu. Przytulam się do K i myślę sobie, że bardzo szybko ten tydzień minął.

   Kiedy wszystko jest gotowe do wyjazdu, chłopcy już pochrapują w swoim pokoju, ja przyglądam się K i myślę sobie, że mam dużo szczęścia.

   - Przepraszam cię, że byłam taka drażliwa. Trochę zepsułam przez to te nasze wakacje. Dziękuję, że to wytrzymałeś – całuję go ze śmiechem.

   - Kochanie, ja się bałem, że to będą trudne wakacje, że nie będą zgodne z twoimi oczekiwaniami, że będziemy je porównywać do tych pierwszych i że możesz być rozczarowana.

   Patrzę na niego ze zdziwieniem –w sumie to bałam się tego samego, ale przecież tamte nigdy nie wrócą, tak jak i te nie wrócą. To był inny czas – piękny, ale też dużo dla nas trudniejszy. Dziś jesteśmy po wielu przejściach razem, wytrzymaliśmy wiele burz, dzieci są dużo większe i samodzielniejsze. Wszyscy dojrzeliśmy, ale nadal się kochamy, mamy spięcia ale i potrafimy rozwiązywać konflikty. Kochamy się dojrzalej, ale może i bardziej.

   K przytula mnie mocno a ja czuję, że to jest to, o co mi w życiu chodziło.

   - Wiesz co - szepczę mu do ucha – jestem szczęśliwa.

   Odwraca swoją twarz ku mojej, patrzę w jego oczy i czekam na ciąg dalszy...

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   grazkaj12
   Czas publikacji:
   czwartek, 17 września 2015 18:29
  • Europo, piękna Europo cz.5 Dzień szósty.

   Dzień szósty

   - Mamo, mamo, nudzi mi się, co dzisiaj robimy? - Piotrek czasem jest bardzo przewidywalny – nie chcę iść dzisiaj na plażę – tego się jednak nie spodziewałam.

   - pojedziemy do Grecji – spod kołdry obok mnie wydobywa się K - jedziemy do Grecji! Chcecie? Nigdy tam nie byliśmy!

   - Mi tam dwa razy nie mów, pewnie że tak! - ucieszyłam się - zawsze chciałam pojechać nad Morze Śródziemne!

   - No to raz raz, śniadanko i zawijamy się – K klaszcze w dłonie i wszyscy się podrywamy.

   Szybko sprawdzamy na mapie trasę, po drodze chcemy jeszcze zwiedzić Perpericon, to jest kolejna osada starożytna, ale odkryta dopiero w 2001 r, więc całkiem można by powiedzieć „nowa”. Jest właściwie na trasie, więc spokojnie możemy sobie pozwolić na zahaczenie o nią jadąc w pierwszą stronę.

   Chłopcy bardzo szybko są gotowi. To jest jednak kilkaset kilometrów, więc bierzemy na drogę sprzęt dla Piotrka, żebyśmy mogli sobie poogadać bez mantry „nudzi mi się” dobiegającej z tylnej kanapy.

   Jedziemy. Oczywiście robię zdjęcia zza szyby samochodu. Zupełnie nie wiem po co, bo przecież one prawie nigdy nie wychodzą. Są jednak po drodze takie rzeczy, których grzechem byłby nie upamiętnienie, jak np. pasące się na autostradzie krowy, osły w zaprzęgach, czy staruszkowie pijący od rana wino siedzący w kupie śmieci. Droga dłuży się mocno ze względu na upał. Po drodze mijamy przydrożne kramiki z winogronem prosto z winnic, oczywiście kupujemy ze 3 kg białego i czarnego, myjemy w kolejnej przydrożnej wiosce i zajadamy ze smakiem. Perpericon jest całkiem dobrze oznaczony, trafiamy bez większego trudu, pierwszy napotkany opór to Piotrek, który nie chce wysiąść z auta. Na szczęście jesteśmy do tego przyzwyczajeni i na drugie szczęście, to okazuje się, że przy parkingu stoją kramy z pamiątkami, które i Piotrek zauważa. Dzięki temu problem rozwiązuje się sam, Piotrek szybko stoi przy kramach i naciąga mnie na pamiątki. Zawieramy układ, że kupię mu magnetyczne kulki, jak zwiedzimy Perpericon a on nie będzie się ze mną kłócił. Umowa zostaje zawarta i ruszamy w trasę. Po drodze kupuję sobie piękny niebieski kapelusz, ponieważ jest godzina 13:00 i skwar jest nie do zniesienia. K zabiera z auta zapas wody i już jesteśmy gotowi. Nawet Piotrek, który skupia się na wyliczaniu, ile kulek może kupić.

   Wszystko fajnie, nie pomyślałam jednak, że w klapeczkach to niekoniecznie w góry. Na plażę tak, nawet dziką, ale na wykopaliska i to w góry, to hm...

   Zostaję więc trochę w tyle, ale nie chcę ich spowalniać, tym bardziej że wstyd mi, że nie mam za grosz kondycji. Oczy wychodzą mi z orbit, oddech jest świszczący, zaraz sobie płuca wypluję a i tak za nimi nie zdążę. K wraca po mnie i nawet za bardzo się nie śmieje, mówi, że musimy więcej ćwiczyć i ciągnie mnie za rękę. Przypomina mi się wchodzenie po schodach w sanktuarium we Włoszech w zeszłym roku, jak czaił się za każdym zakrętem a ja musiałam udawać, że cudna wycieczka i uśmiechać się do zdjęcia, a życie uratowała mi droga krzyżowa, bo dzięki stacjom miałam gdzie na chwilę usiąść. Masakra. Michał leci z wodą dla mnie, synek kochany, śmieję się więc sama z siebie i jakoś odzyskuję siły.

   Żar z nieba się leje, ale faktycznie warto było tu przyjechać. Po pierwsze, urocza droga, przez małe wioski, gdzie więcej minaretów niż krzyży kościelnych, po drugie Perpericon kryje w sobie dużo tajemnic i wyzwala wyobraźnię. Chłopcy biegają po osadzie jak szaleni, chociaż trwają wciąż jeszcze wykopaliska, porównują miejsca z mapką i głośno czytają opisy. Robi się jednak późno, do Grecji mamy jeszcze kawałek, z 1,5h drogi, a jeszcze dziś musimy wrócić.

   Zbieramy się więc do auta. Oczywiście kupuję Piotrkowi zasłużoną pamiątkę, Michał też znajduje coś dla siebie, nawet dla Kajaka znalzał się malutki słonik i ruszamy zdobywać Grecję.

   Jednak jest to inny świat niż Bułgaria. Nie mówię, że w Grecji wszystko jest jak w Niemczech, ale widać gołym okiem, że bułgarski brud i niechlujstwo zostało za nami. Wszystko fajnie, Grecy sprawdzili nam nawet paszporty, ale za to nie wiemy gdzie jechać, bo nie mamy mapy. Na nawigację nie ma co liczyć. Mój kochany K jak zwykle nie chce kupić mapy, dla zasady, tylko że ja nie wiem, w jakim języku tu się niby mam dogadać, ani jak mam czytać grekę na drogowskazach. Generalnie kłócimy się przez chwilę i ogłaszam strajk. A właściwie ultimatum: albo mapa, albo na mnie nie licz. K wybiera na mnie nie licz i sam bierze sprawy w swoje ręce. Jednak jak człowiek jest zdesperowany i chce coś komuś udowodnić to i cuda się zdarzają.

   Na stacji udaje się K dogadać bardziej manualnie niż po grecko-polsku z obsługą, że po pierwsze: jedziemy w dobrym kierunku, po drugie dowiedział się nawet, że najbliższa nadmorska miejscowość to Maronia. Cały czas prosto, trochę w lewo, trochę w prawo, ale trafimy. No ok.

   Rzeczywiście są nawet drogowskazy i tylko trzy razy się gubimy.

   K przeszczęśliwy, że postawił na swoim, to jak tu się na niego gniewać, tym bardziej w tak pięknej scenerii. Całuje mnie czubek nosa i pyta, czy nie jesteśmy głodni. Zgodny chór odpowiada mu Taaaaaaak! (ja nie wiem dlaczego, ale ciągle jemy!), więc uzgadniamy, że najpierw obiad, potem szukamy plaży.

   Widzimy już morze, więc jestesmy gdzieś blisko. Widzimy też knajpkę, zamawiam sobie sałatkę grecką, bo jak będąc w Grecji zamówić na pierwszą potrawę coś innego! Jest pyszna, chociaż podana zupełnie inaczej. W ogóle jedzenie jest albo takie pyszne, albo jesteśmy tak głodni.

   - zostawmy tu samochód i zejdźmy niżej – mówi K

   Zastanawiam się, bo nie wiem jak daleko jest do plaży, ale na szczęście okazuje się, że z 20m, to prawdziwa niespodzianka! Plaża jest malutka, zagospodarowana, możemy zająć darmowe leżaki, co po konfrontacji z Bułgarią jest nieco dziwne, bo tam trzeba płacić za miejsce na plaży do 20 lewów dziennie. Rozbieramy się. Piotrek nie chce. Mówi, że się nie będzie kąpał i chce do hotelu.


   - no coś ty, specjalnie tu przyjechaliśmy, nigdy nie kąpałeś się w Morzu Śródziemnym! - próbuję go przekonać. Jednak Piotr jest nie ugięty. Po długiej pieśni pt „Nudzi mi się” z refrenem „chcę do hotelu” usypia na leżaku, a my się pławimy w słońcu i ciepłym morzu. Po jakiejś godzinie zbieramy manatki i wracamy do Bułgarii. Zajeżdżamy późno, na parkingu Piotrek idzie policzyć jaskółki i sprawdzić, czy wszystkie wyleciały z gniazda. Wcześniej w jednym z gniazd siedziały trzy małe jaskółeczki, mocno przytulone do siebie. Teraz siedzą dwie, a jedna kawałek dalej.

   - ej, Michał, patrz, one jednak nie były syjamskie! - dziwi się Piotrek, a ja padam ze śmiechu – za to ćmy dalej nieżywe - stwierdza idąc dalej.

   W recepcji nie ma Spidermana, jest jakiś nowy pan, który nie patrzy w oczy, a po angielsku za to mówi gorzej ode mnie. Co jest prawie niemożliwe. Przypomina nam się, że w pakiecie mamy jeszcze jaccuzi, więc ładujemy się do niego rodzinnie i chwilę jeszcze odreagowujemy podróż po to, by móc zasnąć spełnionym, mocnym snem.

   Padamy jak muchy.

   - jutro nic nie robimy – wzdycha mi w szyję K – tylko na statek idziemy wieczorem.

   - Ok, kochanie – chyba, że zmienimy zdanie.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   grazkaj12
   Czas publikacji:
   czwartek, 17 września 2015 18:27

Wyszukiwarka

Autorzy

Kanał informacyjny

;