Cwałem przez życie

Wpisy

 • wtorek, 29 września 2015
 • czwartek, 17 września 2015
  • Europo, piękna Europo cz.5. Dzień dziewiąty.

   Dzień dziewiąty.

    

   Gdzieś lata komar. Wyraźnie słychać delikatne brzęczenie. O dziwo, wiem nawet gdzie usiądzie. Na mnie. Budzę K głośnym plaskiem.

   - Co się dzieje? - półprzytomnie patrzy na mnie – która godzina? Wstajemy już?

   - Walczę z komarami, nie wiem, tak

   - Co??

   - Nic, odpowiadam na pytania – całuję go w nos i wyskakuję z łóżka.

   - Wpół do ósmej – podpowiada głos z mutacją z pokoju obok – a Piotrek jeszcze śpi.

   Jakoś udaje mi się wszystkich pozgarniać. Śniadanie już czeka, więc pędzimy na dół. Pysznie...Na śniadanie pizza i naleśniki – raj dla Piotrka. Dla Michała też. Prawie nigdy nie wybrzydza, po prostu siedzi cicho i zajada. Często ze smakiem.

   Zbieranie się do wyjazdu nawet całkiem sprawnie nam idzie. K zaczepił jakiś Niemców przy recepcji, akurat tez wyjeżdżają i mają działającą nawigację, powiedzieli, że mamy jechać za nimi, to nas wyprowadzą na autostradę. Nie będę się z nim kłócić, że przecież ja, że najlepszy pilot i takie tam. Kompletnie się wczoraj nie sprawdziłam.

   Jedziemy. Chłopcy jakoś od razu padli, może jeszcze muszą dospać. Do granicy z Węgrami już blisko. Przed granicą jednak zapala się nam kontrolka w aucie: brak oleju silnikowego.

   - Nowy samochód! Jak to możliwe!

   Co prawda mówiłam K, że nowe silniki biorą więcej oleju, żeby zapytał gościa z salonu, czy nie musi kupić oleju na drogę, bo jednak jedziemy daleko. Ale że nie kopie się leżącego, mówię, żebyśmy poszukali stacji. Na szczęście stacja znajduje się za jakieś 2-3km. W międzyczasie przeczytałam w instrukcji, że nasze auto normalnie zżera sobie 1l oleju na 1000km, a my przejechaliśmy już 3500 i to na dotarciu, więc nic dziwnego, że samochód zgłodniał. Tylko bądź tu mądry i wybierz właściwy olej na serbskiej stacji. Na szczęście na stacji panowie mówią trochę po angielsku, a że ja jakby nie było jestem specjalistą od paliw i olejów, próbuję odnaleźć się w tabeli, którą od nich dostaliśmy. Potrzebujemy syntetyk 5w/30, tutaj mają tylko 5w/40. W zasadzie drugi wskaźnik mówi o wysokich temperaturach, więc stwierdzam, że może w tych upałach lepiej wziąć te 5W/40 – raczej nie zaszkodzi. Tak też robimy. Piotrkowi udaje się naciągnąć mnie na maskotę, więc kupuję za jego kieszonkowe, K dolewa oleju i jedziemy dalej.

   Dziś jakoś trasa nam nie idzie, bo parę km dalej korek jak malowany – granica.

   - Oni tu koczowali chyba – śmieję się mając na myśli „luźniejszą” granicę, o której mówił K – mamy stania na kilka godzin!

   Rzeczywiście stoimy 4h. Największy kryzys ma Michał, bo Piotrek cały czas gra i jest z tego powodu szczęśliwy. Michał jednak nie wytrzymuje wrzasków ludzi, upiornego upału i w pewnym momencie zaczyna prawie krzyczeć. Wysiadam z nim z auta, ale na dworze jest jeszcze gorzej. Część samochodów już zastrajkowała, ludzie pchają je na zmianę. Zarówno Serbowie jak i Wegrzy sprawdzają bardzo dokładnie samochody, stąd taka kolejka. Po trzeciej godzinie zdenerwowani kierowcy trąbią. Za chwilę jestesmy świadkami symfonii na 1000 klaksonów. Nawet K trąbi jak cała reszta. Nie na wiele to się zdaje, wszędzie wokół krzyki i zamieszanie. Wszystko trwa ok 4h. Najbardziej rozbraja mnie granica Węgierska, gdzie oba pasy obsługuje jeden gość siedzący pomiędzy pasami na stołku i wbijający pieczątki do paszportów. Granica tonie w śmieciach. Chyba nikt tu nie sprząta.

   Gdy wjeżdżamy na Węgry jest już grubo po południu. Dużo czasu zmarnowaliśmy, ale jesteśmy bardzo głodni i robimy kolejną przerwę, żeby zjeść coś w normalnych warunkach.

   Okazuje się, że Węgry też są zapchane. Remonty autostrad nie sprzyjają jednak rozwijaniu prędkości i co chwilę stoimy w korkach.

   - następnym razem jedziemy przez Rumunię – obwieszcza K

   - nie, następnym razem lecimy samolotem – podpowiada łamiącym się głosem Michaś – mam dosyć tej jazdy!!!

   Wymyślamy jakieś zabawy, żeby czas szybciej zleciał. Nawet Piotrek bierze w nich udział. Najbardziej podoba mu się wymyślanie historii. Pierwsza osoba mówi jedno zdanie i każda następna do tego zdania dokłada też jedno zdanie i powstaje historia. Musimy przejechać całe Węgry, więc tych historii trochę nawymyślamy.

   Ustalamy, że kolejny dłuższy postój robimy ok 18-tej na Słowacji. Niestety okazuje się, że na Słowację dojeżdżamy po 20-tej. Znajdujemy jakiś sensowny bar przydrożny i zjadamy: połowa grupy smażony syr a druga połowa knedliki. Kelnerka jak w PRLu, zaczepia cały czas Piotrka, który nie dokończył frytek.

   - chcesz być taki jak tata, to musisz dużo jeść! - głośno komentuje kelnerka wskazując Piotrkowi K

   Piotrek trochę zmieszany, bo trochę rozumie, a trochę nie, mówi do mnie półgłosem: nie lubię tej pani. Przecież K nie jest moim tatą. Ale jak tata też nie chcę wyglądać. Przytula swoją maskotkę i zapada w sobie, obrażony.

   Nie wiem, kiedy wjeżdżamy do Polski, bo śpię. Dzieci też śpią. Budzę się na stacji. K też śpi.

   - Musiałem się zdrzemnąć na chwilę, jeszcze chwilkę pośpię, obudź mnie za 15min.

   W zasadzie i tak wiem, że zajedziemy gdzieś na 1-2 w nocy, więc 15 min w tą czy w tamtą wiosny nie czyni. Sama też nie jestem w stanie prowadzić. Przykrywam go kocem i idę na stację kupić coś do picia. Idę z ogonem, bo zarówno Michał jak i Piotr muszą iść na stronę.

   Praktycznie nie jestem w stanie zachować przytomności przez całą drogę - aż do domu śpię snem mocnym i nieprzerwanym. Do momentu, gdy słyszę szept:

   - Kiciu obudź się, jesteśmy w domu

   Zgarniam dzieciaki, każdy coś ze sobą bierze, żeby K miał mniej do wypakowywania i niczym żywe trupy ciągniemy do domu.

   - Jedziemy w przyszłym roku do Bułgarii? - pytam chłopaków na dobranoc

   - Nieeeeee!!!! - odkrzykują zgodnym chórem

   - Gdzieś bliżej?

   - Taaaak!!!!!

   - Mamo?

   - Tak?

   - Ale szkoda, że się te wakacje skończyły, fajnie było.

   Zobaczymy, co przyszły rok przyniesie.

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   grazkaj12
   Czas publikacji:
   czwartek, 17 września 2015 18:37
  • Europo, piękna Europo cz. 5 Dzień ósmy.

   Dzień ósmy- 

    

   Nie ustaliliśmy w zasadzie o której wyjeżdżamy, ale ocknęłam się pierwsza. Powinniśmy wyjechać najpóźniej o 9 rano, bo jeszcze po drodze mamy znaleźć moje masła różane do ciała. Budzę więc K, bo jest 7:30, ogarniamy temat, chłopcy szybko się ubierają, bo są oczywiście bardzo głodni i schodzimy na ostatnie hotelowe śniadanie.

   - a będę mógł się jeszcze wykąpać w basenie? - Piotrek patrzy na mnie wyczekująco

   - synek, wszystko już mamy pochowane, musimy już wracać.

   - A gdzie dziś śpimy? Już w domu?

   - Nie, w Belgradzie, ale w innym miejscu.

   Po śniadaniu sprawdzamy razem trasę, żeby nie było potem kłótni, którędy jechać. Zastanawiamy się nad opcją Rumunia czy Serbia, ale jadąc przez Rumunię nie stoimy na granicy, lecz musimy szukać innego noclegu. Jadąc przez Serbię przynajmniej zyskujemy na czasie, bo mamy autostrady.

   - Grażka, nie kombinujmy już. Jedźmy przez Serbię. Mamy drogę mniej więcej już obcykaną. Dojedziemy spokojnie, a jutro wcześniej wstaniemy, żeby za późno nie zajechać do domu. Zbierajcie się.

   Idziemy jeszcze na recepcję uregulować rachunek. Dziś znów jest ta sama pani, która była, gdy przyjechaliśmy w pierwszy dzień. W zasadzie z nią i ze Spidermanem połączyła nas nić sympatii, za każdym razem, gdy się widzieliśmy zawsze mieliśmy i czym rozmawiać.

   I tym razem pani wyszła zza swojego biurka i podała mi rękę wręczając wizytówkę.

   - Szkoda, że wyjeżdżacie, byliście moimi ulubionymi gośćmi – mówi do mnie z uśmiechem.

   - Dlaczego? - pytam miło zaskoczona

   - Bo jesteście tacy uśmiechnięci – odpowiada szybko, a ja myśłę sobie, że nawet jeśli jest to standard obsługi, to bardzo miły – gdybyście chcieli przyjechać następnym razem, to dzwońcie do mnie, dam Wam zniżkę na pobyt.

   Idziemy do auta, gdzie okazuje się, że niestety nie możemy wyjechać, bo ktoś nas zastawił. Pani z recepcji szybko reaguje i za parę minut mamy drogę wolną. Jest 8:30.

   Kierunek Burgas, a właściwie różane masło do ciała, bo po nie właśnie jedziemy do Burgas. Odwiedzamy kilka sklepów, ale nigdzie nie ma, dojeżdżamy do Kauflandu, gdzie wykupuję całe 11 sztuk – tyle, ile było w półce i zadowolona mogę jechać dalej.

   Droga trochę nam się wlecze, bo jednak kawałek jedziemy zwykłą drogą, praktycznie na granicy z Serbią to już nawet stoimy w korku.

   - jesteśmy głodni! - dobiega nas z tyłu – kiedy obiad?

   Fakt, jest dość późno, ustalamy więc, że zjemy gdzieś po drodze w Serbii, przy najbliższej okazji. Musimy tankować, więc zatrzymujemy się na stacji. Idę siku i tu okazuje się, że mam sikać do dziury w ziemi. Wszystko wokół wykafelkowane, czysto nawet, tylko ta dziura...jak tu sikać nie opryskując nóg?

   Po powrocie do auta dzielę się wrażeniami, więc chłopcy też biegną zobaczyć tę dziurę a potem ruszamy. K mówi, że dostał na tej stacji wizytówkę jakiejś restauracji. Powiedziano mu, że tam jest całkiem dobre jedzenie, tylko trzeba zjechać z głównej drogi do miasta o wdzięcznej nazwie Pirot. Oczywiście jedziemy na tzw „czuja”, bo nawigacja dalej nie działa, a okolicy nie znamy. K zapamiętał jednak, że ma skręcić w prawo, potem znów w prawo i w lewo. Jakimś cudem trafiamy. Faktycznie restauracja wygląda zachęcająco, tylko że akurat jest w niej wesele. Kelner pozwala nam jednak przysiąść z boku, czekamy więc na jedzenie i oglądamy serbskie tańce. Orkiestra przygrywa na akordeonach, mężczyźni niezbyt elegancko ubrani, bo w dżinsach i połówkach, za to kobiety zadbane i piękne, w odświętnych kreacjach. Nikt nie szaleje w parach, wszyscy tańczą razem, łapią się pod ramiona i po prostu kroczą w rytm muzyki. Szczerze mówiąc, to mam ochotę się dołączyć, ale kelner przynosi obiad, więc skupiam się na dożywieniu swoich komórek i innych takich.

   Po obiedzie wracamy na główną drogę nie bez pewnego trudu i w strumieniach deszczu kierujemy się na Belgrad a droga dłuży się już nawet mi. Robi się ciemno, jeszcze do tego mamy masakryczny korek na bramkach.

   - kotku, daj proszę bilet – Krzysiek szykuje pieniądze

   Schylam się, bo bilet leżał obok dźwigni od skrzyni biegów. Leżał to dobre słowo, bo go teraz nie ma. Szukamy wszędzie. Nawet wysiadamy z samochodu. I wtedy mi się przypomina, że na parkingu, na ostatnim postoju K wyrzucał śmieci z auta. I wszystko jasne. Płacimy karę za brak biletu i jedziemy sobie dalej przekomarzając się czyja to wina.

   Docieramy do Belgradu ok 22, znów jest ciemno i znów ten sam problem: mapy nie ma a nawigacja nie działa. Już nawet przestaję się tym przejmować. Pamiętam jedynie, że nasz hotel ma być blisko lotniska. Przejeżdżamy cały Belgrad kierując się na lotnisko i kłócąc o kupno mapy. K po cichu liczy znów na jakiegoś taksówkarza, ale tym razem z nikim nie udaje się porozumieć.

   W końcu stajemy na jakiejś stacji i K kupuje mapę. Bardzo krótko czuję się zwycięzcą, ponieważ z mapą też nie umiem trafić. Błądzimy i błądzimy, ciemno jak w …, aż nagle widzimy patrol policyjny. Akurat panowie pomachali do samochodu jadącego przed nami. K korzystając z okazji bierze mapę i idzie wypytać policjantów o nasze miejsce noclegu. Okazuje się, że jesteśmy praktycznie tuż obok, zadowoleni więc znajdujemy się szybko i mkniemy co tchu, by wreszcie osiągnąć pozycję horyzontalną.

   - ale mam dosyć tej jazdy mamo – Michał wtula się we mnie – wszystko mnie boli i przeczytałem już wszystkie książki.

   - Jeszcze tylko jutro - przytulam mojego dryblasa - może trzeba wyjąć jakąś grę planszową, to sobie pogracie z Piotrkiem po drodze

   - nie, bo się pogubi!!! - odkrzykuje Piotrek z pokoju obok.

   Chłopcy padają prawie natychmiast, mamy więc chwilę dla siebie z K, sprawdzamy jutrzejszą trasę i wybieramy wspólną wersję.

   - jak był taki korek na granicy, to jutro też będzie – liczę szybko w głowie o której musimy wyjechać – kochanie, 7-8 to najpóźniej, kiedy możemy wyruszyć.

   - Widziałaś, ile dzisiaj było ludzi na bramkach i granicy? Oni już pojechali dalej i na pewno jutro będzie luźniej, nie martw się

   Tak, tylko pamiętaj, że ja na drugi dzień idę do pracy – mruczę cicho, bo K zupełnie zmienił już zainteresowanie.

   - Mówiłem ci już, że jesteś moją miłością?

   Ja to muszę sobie kiedyś nagrać.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   grazkaj12
   Czas publikacji:
   czwartek, 17 września 2015 18:34
  • Europo, piękna Europo cz 5. Dzień siódmy.

   Dzień siódmy.

    

   - Mamo, dzisiaj statek? - Piotrek zdecydowanie nie potrzebuje żadnego budzika - będą delfiny??

   - dziecko, Jezu, która godzina – przysłaniam oczy, bo żaluzje wszystkie już podniesione, Piotrek ubrany i gotowy do wyjścia.

   - Nie wiem, ale jestem głodny

   - ja też – śmieje się K

   Wychodzę z łóżka i przeciągam się mocno. Idę do pokoju chłopców i zastygam w szoku.

   - Były już panie sprzątaczki? - pytam, bo łóżko Piotrka jest fachowo zaścielone, piżama złożona w kosteczkę, co się nigdy nie zdarza.

   - Hahaha mama, sam tak ładnie zaścieliłem, bo mi się nudziło.

   - W taki sposób możesz nudzić się cały dzień – mówię zaskoczona – dobra, idę się kąpać a wy możecie już iść na śniadanie.

   Dziś mamy dzień nieroba. Pół dnia mija mi na szukaniu różanego masła do ciała. Kupiłam sobie przypadkiem pierwszego dnia i zakochałam się w tym zapachu. Tylko, że w całym Sozopolu nigdzie już akurat tego masła nie ma!

   - Kochanie, jutro pojedziemy do Burgas i tam poszukamy – K nie daje za wygraną – nie martw się.

   Jak tu go nie kochać?

   Praktycznie pozostały czas spędzamy na basenie. Jakoś tak jest dziwnie, może ze względu na bliskość plaży, że basen w zasadzie jest pusty, bardzo mało wczasowiczów z niego korzysta. W zasadzie tylko my i jeszcze jedno małżeństwo. Chłopaki szaleją, nagrywam filmiki ze skaczącym Piotrkiem i szalejącym Michałem. K dwoi się i troi, żeby im dorównać. Fajnie im to wychodzi.

   Szybko nadchodzi popołudnie, na statku mamy być ok 19:00, ok 17-tej idziemy jeszcze na obiadokolację do naszej ulubionej hotelowej restauracji. Codziennie podawali nam tam przystawkę złożoną z tostów i 3 rodzajów past: z czarnych oliwek, zielonych oliwek i bakłażana z papryką. Kelner powiedział nam, że to się nazywa razjatka. Muszę kiedyś zrobić to w domu. Dziś od wejścia kelner pyta, czy dla Piotrka bolonese. Biega trochę koło nas a potem znienacka pyta K, czy ten jest Niemcem. Mina K świetna. W sumie nie dowiedzieliśmy się, dlaczego o to spytał, że może K faktycznie trochę tak wygląda. Coś ma z Niemca.

   Czas szybko leci, zbieramy się, żeby zdążyć na statek. Idziemy się przebrać. Idę wywiesić na balkon ręczniki, i czuję, że coś strasznie śmierdzi, okazuje się, że to nasze zebrane muszelki. Najprawdopodobniej musiały być wciąż jeszcze czyimś domkiem, wszystkie wyrzucamy, bo smród jest taki, że nosy odpadają.

   Piotrek już nie może doczekać się statku. Na wszelki wypadek mówię mu, żeby za bardzo na te delfiny nie liczył.

   - no wiem mamo, ale tak bardzo chciałbym je zobaczyć!

   Rozważamy z K jutrzejszy powrót do domu przez delfinarium w Warnie, ale jak analizujemy trasę, to jednak strasznie by to nam przedłużyło drogę, a w tym roku niestety od razu po powrocie idę do pracy, więc nie możemy ryzykować poślizgu.

   Do portu docieramy troszkę przed czasem. Oglądamy piękne jachty i oczywiście robimy sobie z nimi zdjęcia. K pokazuje mi, który z nich sobie kiedyś kupi. Śmieję się, że ma co roku inne plany, bo w zeszłym marzył o pontonie, teraz o jachcie. Ale kierunek ma dobry

    

   Nasz statek raczej nie należy do ekskluzywnych, ale nie o to chodzi. Nie jest duży, na górze widnieje napis, że zabiera 8 pasażerów. Na pokładzie już jest ze 12 osób i nie ma miejsc siedzących. Musimy zostawić buty na mostku. Chłopcy nie chcą, bo się boją, że ktoś je ukradnie, ale nie mamy wyjścia. Właściwie to kto może chcieć ukraść nam buty? Kapitan statku pokazuje nam przygotowane legowiska na pokładzie – porozkładano tu materace i cały rejs możemy sobie na nich przekimać. Dostaję bułgarskie wino na poczęstunek, chłopcy muszą zadowolić się colą, układamy się rodzinnie, robimy zdjęcia i czekamy na resztę pasażerów.

   Jest nas około trzydzieści osób. Wszyscy leżymy pokotem. Nawet ciekawe doświadczenie. Słońce powoli chyli się ku zachodowi. Morze jest spokojne, czego nie można powiedzieć o Piotrku, który niczym Jaś Wędrowniczek chodzi po całym pokładzie, a ja oczywiście boję się, że wypadnie, bo za bardzo nie ma się nawet czego chwycić. W końcu mówię mu, żeby skupił się na morzu i poszukał wzrokiem tych delfinów. Działa to na jakieś 15min.

   Fajnie tak leżeć, gapić się na niebo, oglądać mewy i nic nie robić. Gadamy sobie o pierdołach i o innych ważnych rzeczach, takich jak np. nasze marzenia. Przyglądam się pozostałym pasażerom: są w różnym wieku, niektórzy rodzinnie jak my, inni romantycznie jakby to była ich podróż poślubna – piękna młoda Francuzka i jej mąż (obrączki mają, więc wymyśliłam na ich temat taką właśnie teorię). Generalnie wszyscy są wyciszeni, ale widać, że szczęśliwi. Jest to dobry sposób na lekkie odrealnienie. Sama nie wiem, kiedy mjijają te dwie godziny.

   Odszukujemy wśród góry butów te właściwe i wracamy do auta. Jest już ciemno, a ja jeszcze muszę nas spakować, bo jutro wracamy do domu. Przytulam się do K i myślę sobie, że bardzo szybko ten tydzień minął.

   Kiedy wszystko jest gotowe do wyjazdu, chłopcy już pochrapują w swoim pokoju, ja przyglądam się K i myślę sobie, że mam dużo szczęścia.

   - Przepraszam cię, że byłam taka drażliwa. Trochę zepsułam przez to te nasze wakacje. Dziękuję, że to wytrzymałeś – całuję go ze śmiechem.

   - Kochanie, ja się bałem, że to będą trudne wakacje, że nie będą zgodne z twoimi oczekiwaniami, że będziemy je porównywać do tych pierwszych i że możesz być rozczarowana.

   Patrzę na niego ze zdziwieniem –w sumie to bałam się tego samego, ale przecież tamte nigdy nie wrócą, tak jak i te nie wrócą. To był inny czas – piękny, ale też dużo dla nas trudniejszy. Dziś jesteśmy po wielu przejściach razem, wytrzymaliśmy wiele burz, dzieci są dużo większe i samodzielniejsze. Wszyscy dojrzeliśmy, ale nadal się kochamy, mamy spięcia ale i potrafimy rozwiązywać konflikty. Kochamy się dojrzalej, ale może i bardziej.

   K przytula mnie mocno a ja czuję, że to jest to, o co mi w życiu chodziło.

   - Wiesz co - szepczę mu do ucha – jestem szczęśliwa.

   Odwraca swoją twarz ku mojej, patrzę w jego oczy i czekam na ciąg dalszy...

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   grazkaj12
   Czas publikacji:
   czwartek, 17 września 2015 18:29
  • Europo, piękna Europo cz.5 Dzień szósty.

   Dzień szósty

   - Mamo, mamo, nudzi mi się, co dzisiaj robimy? - Piotrek czasem jest bardzo przewidywalny – nie chcę iść dzisiaj na plażę – tego się jednak nie spodziewałam.

   - pojedziemy do Grecji – spod kołdry obok mnie wydobywa się K - jedziemy do Grecji! Chcecie? Nigdy tam nie byliśmy!

   - Mi tam dwa razy nie mów, pewnie że tak! - ucieszyłam się - zawsze chciałam pojechać nad Morze Śródziemne!

   - No to raz raz, śniadanko i zawijamy się – K klaszcze w dłonie i wszyscy się podrywamy.

   Szybko sprawdzamy na mapie trasę, po drodze chcemy jeszcze zwiedzić Perpericon, to jest kolejna osada starożytna, ale odkryta dopiero w 2001 r, więc całkiem można by powiedzieć „nowa”. Jest właściwie na trasie, więc spokojnie możemy sobie pozwolić na zahaczenie o nią jadąc w pierwszą stronę.

   Chłopcy bardzo szybko są gotowi. To jest jednak kilkaset kilometrów, więc bierzemy na drogę sprzęt dla Piotrka, żebyśmy mogli sobie poogadać bez mantry „nudzi mi się” dobiegającej z tylnej kanapy.

   Jedziemy. Oczywiście robię zdjęcia zza szyby samochodu. Zupełnie nie wiem po co, bo przecież one prawie nigdy nie wychodzą. Są jednak po drodze takie rzeczy, których grzechem byłby nie upamiętnienie, jak np. pasące się na autostradzie krowy, osły w zaprzęgach, czy staruszkowie pijący od rana wino siedzący w kupie śmieci. Droga dłuży się mocno ze względu na upał. Po drodze mijamy przydrożne kramiki z winogronem prosto z winnic, oczywiście kupujemy ze 3 kg białego i czarnego, myjemy w kolejnej przydrożnej wiosce i zajadamy ze smakiem. Perpericon jest całkiem dobrze oznaczony, trafiamy bez większego trudu, pierwszy napotkany opór to Piotrek, który nie chce wysiąść z auta. Na szczęście jesteśmy do tego przyzwyczajeni i na drugie szczęście, to okazuje się, że przy parkingu stoją kramy z pamiątkami, które i Piotrek zauważa. Dzięki temu problem rozwiązuje się sam, Piotrek szybko stoi przy kramach i naciąga mnie na pamiątki. Zawieramy układ, że kupię mu magnetyczne kulki, jak zwiedzimy Perpericon a on nie będzie się ze mną kłócił. Umowa zostaje zawarta i ruszamy w trasę. Po drodze kupuję sobie piękny niebieski kapelusz, ponieważ jest godzina 13:00 i skwar jest nie do zniesienia. K zabiera z auta zapas wody i już jesteśmy gotowi. Nawet Piotrek, który skupia się na wyliczaniu, ile kulek może kupić.

   Wszystko fajnie, nie pomyślałam jednak, że w klapeczkach to niekoniecznie w góry. Na plażę tak, nawet dziką, ale na wykopaliska i to w góry, to hm...

   Zostaję więc trochę w tyle, ale nie chcę ich spowalniać, tym bardziej że wstyd mi, że nie mam za grosz kondycji. Oczy wychodzą mi z orbit, oddech jest świszczący, zaraz sobie płuca wypluję a i tak za nimi nie zdążę. K wraca po mnie i nawet za bardzo się nie śmieje, mówi, że musimy więcej ćwiczyć i ciągnie mnie za rękę. Przypomina mi się wchodzenie po schodach w sanktuarium we Włoszech w zeszłym roku, jak czaił się za każdym zakrętem a ja musiałam udawać, że cudna wycieczka i uśmiechać się do zdjęcia, a życie uratowała mi droga krzyżowa, bo dzięki stacjom miałam gdzie na chwilę usiąść. Masakra. Michał leci z wodą dla mnie, synek kochany, śmieję się więc sama z siebie i jakoś odzyskuję siły.

   Żar z nieba się leje, ale faktycznie warto było tu przyjechać. Po pierwsze, urocza droga, przez małe wioski, gdzie więcej minaretów niż krzyży kościelnych, po drugie Perpericon kryje w sobie dużo tajemnic i wyzwala wyobraźnię. Chłopcy biegają po osadzie jak szaleni, chociaż trwają wciąż jeszcze wykopaliska, porównują miejsca z mapką i głośno czytają opisy. Robi się jednak późno, do Grecji mamy jeszcze kawałek, z 1,5h drogi, a jeszcze dziś musimy wrócić.

   Zbieramy się więc do auta. Oczywiście kupuję Piotrkowi zasłużoną pamiątkę, Michał też znajduje coś dla siebie, nawet dla Kajaka znalzał się malutki słonik i ruszamy zdobywać Grecję.

   Jednak jest to inny świat niż Bułgaria. Nie mówię, że w Grecji wszystko jest jak w Niemczech, ale widać gołym okiem, że bułgarski brud i niechlujstwo zostało za nami. Wszystko fajnie, Grecy sprawdzili nam nawet paszporty, ale za to nie wiemy gdzie jechać, bo nie mamy mapy. Na nawigację nie ma co liczyć. Mój kochany K jak zwykle nie chce kupić mapy, dla zasady, tylko że ja nie wiem, w jakim języku tu się niby mam dogadać, ani jak mam czytać grekę na drogowskazach. Generalnie kłócimy się przez chwilę i ogłaszam strajk. A właściwie ultimatum: albo mapa, albo na mnie nie licz. K wybiera na mnie nie licz i sam bierze sprawy w swoje ręce. Jednak jak człowiek jest zdesperowany i chce coś komuś udowodnić to i cuda się zdarzają.

   Na stacji udaje się K dogadać bardziej manualnie niż po grecko-polsku z obsługą, że po pierwsze: jedziemy w dobrym kierunku, po drugie dowiedział się nawet, że najbliższa nadmorska miejscowość to Maronia. Cały czas prosto, trochę w lewo, trochę w prawo, ale trafimy. No ok.

   Rzeczywiście są nawet drogowskazy i tylko trzy razy się gubimy.

   K przeszczęśliwy, że postawił na swoim, to jak tu się na niego gniewać, tym bardziej w tak pięknej scenerii. Całuje mnie czubek nosa i pyta, czy nie jesteśmy głodni. Zgodny chór odpowiada mu Taaaaaaak! (ja nie wiem dlaczego, ale ciągle jemy!), więc uzgadniamy, że najpierw obiad, potem szukamy plaży.

   Widzimy już morze, więc jestesmy gdzieś blisko. Widzimy też knajpkę, zamawiam sobie sałatkę grecką, bo jak będąc w Grecji zamówić na pierwszą potrawę coś innego! Jest pyszna, chociaż podana zupełnie inaczej. W ogóle jedzenie jest albo takie pyszne, albo jesteśmy tak głodni.

   - zostawmy tu samochód i zejdźmy niżej – mówi K

   Zastanawiam się, bo nie wiem jak daleko jest do plaży, ale na szczęście okazuje się, że z 20m, to prawdziwa niespodzianka! Plaża jest malutka, zagospodarowana, możemy zająć darmowe leżaki, co po konfrontacji z Bułgarią jest nieco dziwne, bo tam trzeba płacić za miejsce na plaży do 20 lewów dziennie. Rozbieramy się. Piotrek nie chce. Mówi, że się nie będzie kąpał i chce do hotelu.


   - no coś ty, specjalnie tu przyjechaliśmy, nigdy nie kąpałeś się w Morzu Śródziemnym! - próbuję go przekonać. Jednak Piotr jest nie ugięty. Po długiej pieśni pt „Nudzi mi się” z refrenem „chcę do hotelu” usypia na leżaku, a my się pławimy w słońcu i ciepłym morzu. Po jakiejś godzinie zbieramy manatki i wracamy do Bułgarii. Zajeżdżamy późno, na parkingu Piotrek idzie policzyć jaskółki i sprawdzić, czy wszystkie wyleciały z gniazda. Wcześniej w jednym z gniazd siedziały trzy małe jaskółeczki, mocno przytulone do siebie. Teraz siedzą dwie, a jedna kawałek dalej.

   - ej, Michał, patrz, one jednak nie były syjamskie! - dziwi się Piotrek, a ja padam ze śmiechu – za to ćmy dalej nieżywe - stwierdza idąc dalej.

   W recepcji nie ma Spidermana, jest jakiś nowy pan, który nie patrzy w oczy, a po angielsku za to mówi gorzej ode mnie. Co jest prawie niemożliwe. Przypomina nam się, że w pakiecie mamy jeszcze jaccuzi, więc ładujemy się do niego rodzinnie i chwilę jeszcze odreagowujemy podróż po to, by móc zasnąć spełnionym, mocnym snem.

   Padamy jak muchy.

   - jutro nic nie robimy – wzdycha mi w szyję K – tylko na statek idziemy wieczorem.

   - Ok, kochanie – chyba, że zmienimy zdanie.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   grazkaj12
   Czas publikacji:
   czwartek, 17 września 2015 18:27
  • Europo, piękna Europo cz 5. Dzień piąty.

   Dzień piąty.

    

   Wstałam rano z wielkim guzem i przeciętym centralnie czołem. Ja naprawdę jestem szczęściarą. Mogło mnie przecież zabić. Nigdy nie kochajcie się, jak nie macie pewności, że rama łóżka jest przykręcona. Na szczęście spadła na mnie kantem a nie wkrętami, które mogły wbić mi się w czoło, a tak tylko je przecięły. Chyba obudziliśmy dzieci – ja, bo kwiczałam ze śmiechu, a K, bo narobił hałasu szukając czegoś do zrobienia okładów. Na szczęście mam długą grzywkę i jakoś mogłam to zaczesać. K przepraszał mnie z tysiąc razy, że zamiast zgłosić tą ramę, jak mi w ręku została pierwszego dnia, to założył ją z powrotem. Niepotrzebnie się obwinia, przecież wiedziałam, że nie jest przymocowana.

   - Chciałeś przychylić mi nieba? - pytam go rechocząc – no to przychyliłeś, wszystkie gwiazdy zobaczyłam!

   Chłopcy trochę mi współczuli, Michał dał mi buziaka, Piotrek, prawie wgniótł guza z powrotem, tak go oglądał, za to szybko zebraliśmy się na śniadanie i postanowiliśmy, że pojedziemy zwiedzić trochę okolicę. K gdzieś wyczytał, że można tu zobaczyć delfiny. Trochę się zdziwiłam, bo myślałam, że tylko w Warnie. Do Warny nam się nie chciało już jechać, ale trafiliśmy do biura podróży, gdzie panie pięknie opowiedziały nam, że delfiny i owszem, ale w czerwcu, bo w sierpniu woda już za ciepła i nie podpływają tak blisko, natomiast możemy pojechać na klify i popatrzeć w morze, a nuż widelec. Tymczasem zauważyliśmy reklamę rejsu statkiem, więc Piotrek wybłagał, żebyśmy wypuścili się na morze tym sposobem, bo może jednak jakiś delfin się zabłąka. W zasadzie, czemu nie – decydujemy się więc na wieczorny rejs statkiem za dwa dni, kupujemy bilety, wypytujemy panie o inne atrakcje i już mamy całą masę informacji.

   Z tego co mówią wynika, że niedaleko jest miejsce, gdzie znajdują się pozostałości po starej osadzie, dziś tam są tylko ruiny i kamienie, ale możemy to zobaczyć. Jedzie się tam wzdłuż wybrzeża, więc wspominając naszą niedoszłą wycieczkę do Istambułu z pierwszej wizyty w Bułgarii, chłopcy ochoczo wsiadają do auta.

   Po drodze K chce jeszcze zobaczyć rezerwat przyrody na rzece Ropotamo, nawet tam trafiamy, ale po godzinie czekania, aż zbierze się 20 osób, bo trzeba płynąć stateczkiem, rezygnujemy. Decyzję pomaga nam podjąć jeszcze spotkanie Polaków, którzy twierdzą, że w zasadzie to nic ciekawego. Piotrek słysząc te słowa od razu jęczy, że mu się nudzi, więc zawijamy się i jedziemy dalej.

   Co do Polaków, to myśleliśmy, że są z Krakowa, bo widzieliśmy na parkingu jeden samochód na krakowskich rejestracjach, ale okazuje się, że to jednak nie oni, są jeszcze poza nimi jacyś nasi cichociemni.

   - my niestety jesteśmy na bułgarskich. Wypożyczyliśmy samochód tu na miejscu – tłumaczy nam nasz nowy znajomy.

   - To już wiem, że ci nieliczni Bułgarzy, którzy przepuszczają pieszych na pasach, to nie Bułgarzy – śmieję się – tajemnica się wyjaśniła!

   Dobra, ruszamy. Dzień jest piękny i upalny, trochę jestesmy zmęczeni i znużeni, bo Piotrek jęczy, że chce do parku wodnego, którego reklamę widział gdzies po drodze. Szukając naszej starożytnej osady - świątyni o wdzięcznej nazwie Beglik Tash mijamy nieszczęsny aqua park i dalej jedziemy już w asyście głośnych lamentów Piotrka. Gdy trafiamy na miejsce Piotr się buntuje, że nigdzie nie idzie. No trudno – mówię – to sobie zostań. Zbieramy się z samochodu i idziemy zgodnie ze strzałkami. Piotrek ciągnie się za nami, ale przynajmniej idzie. Niestety jednak nie da się iść. Upał spowodował, że w lesie, przez który musimy przejść jest mnóstwo owadów, takich much, które siadają na twarzy i odkrytych częściach ciała gryząc dotkliwie. Cały czas się odganiamy, nie można na chwilę przystanąć. W końcu ja dostaję jakiegoś szału i z obrzydzenia zawracam i biegnę do auta, sama będąc zaskoczona swoją reakcją.

   - przecież one mnie zeżrą żywcem, zanim tam dojdziemy – krzyczę do K. Widzę, że chłopcy w podobnych podskokach i wymachach zmierzają do samochodu. Świetny dałam przykład.

   - Dobra wsiadajcie, spróbujemy tam podjechać – K poddaje się. Nie sposób nie zauważyć tych chochlików w jego oczach – a mocno Cię zeżarły? - pyta

   Nie pozostaje nam nic innego jak pośmianie się z tej sytuacji. Nikt jednak już nie chce iść na piechotę, podejmujemy więc trud przedostania się na miejsce tą dziką drogą.

   Jedziemy. W sumie i dobrze się stało, bo na miejsce było jeszcze ze 3 km. Po drodze mijaliśmy odganiających się od much ludzi, skaczących i wymachujących. Osada była na odkrytym terenie, więc temat much tak jak się pojawił, tak znikł. Piotrek aż się zapowietrzył, jak zobaczył ile ma możliwości wspinaczkowych i zanim się obejrzeliśmy, już go nie było.

   Fajne miejsce. Aczkolwiek zrobione po bułgarsku, bez zabezpieczeń. K ganiał więc za Piotrkiem, żeby czasem nigdzie nie spadł, a my z Michałem cykaliśmy im zdjęcia.

   - Kochanie, może podjedziemy jeszcze na plażę? - K trochę się już znudził - chłopaki, szukamy dzikiej plaży?

   - Taaaaaak!!!! - na odpowiedź nie trzeba było długo czekać, podobnie jak nie trzeba było długo szukać takiej plaży.

   Piękna i pusta, z piaskiem przywierającym do ciała. Fale dziś były duże, więc głównym zajęciem było ich pokonywanie, co skończyło się prawie moim zawałem, gdy widziałam, że chłopcy kilka razy tracą równowagę. W końcu Piotrek wziął zabawki do piasku i zaczął budować zamek.

   - Nie skaczesz już? - trochę się zdziwiłam, bo on to uwielbia.

   - Nie, trzy razy już utonąłem i więcej mi się nie chce – rzucił mi przez ramię i rozpoczął wykopy.

   - Teraz twoja kolej – nie zauważyłam nawet, że K wrócił – chodź, chłopcy popilnują rzeczy. Pomyślałem, że wrócimy już, bo pewnie denerwujesz się, że się przewracają w tych falach. Teraz ty i ja. Popływaj ze mną.

   K co roku uczy mnie pływać i co roku nic z tego nie wychodzi, a kończy się tak, że ląduję mu na rękach i tak pływamy. Teraz też tak pływaliśmy, on mnie zanurzał, ja się darłam ale i tak nikt nie słyszał, bo plaża była pusta, a dzieciaki były zajęte budowaniem zamku. Powoli dzień się kończył, a my musieliśmy już wracać.

   Dzika plaża ma to do siebie, że nie ma przebieralni, To jakby ktoś nie wiedział. I jakby ktoś miał dziecko z zespołem Aspergera, to warto byłoby o tym pomyśleć wcześniej, żeby je na to przygotować. Bo podobnie jak Piotrek nie sika publicznie, podobnie się publicznie nie przebierze. Co prawda wiedział, że wyjścia nie ma, więc przekonanie go, że ja go osłonię ręcznikiem, a on zdejmie mokre gacie, zajęło nam tylko pół godziny. Niemniej tyle czasu wystarczyło, żeby K był na granicy wykończenia nerwowego a ja na granicy wyczerpania pomysłów, gdy nagle Piotrek zaskoczył.

   - Głodny jestem

   - To szybciutko się przebierz i jedziemy na kolację

   - A będzie bolonese?

   - Będzie

   - Ok.

   - Ok???

   - No, to dalej, zasłaniaj mnie.

   I tym sposobem ruszyliśmy z powrotem.

   Po drodze ustaliliśmy z Michałem, że po kolacji chłopaki się kładą, a my idziemy na patio, zrobić sobie romantyczny wieczór. Żeby im nie było przykro, mogą chwilę pograć. Michał opiekuje się Piotrkiem i w razie czego dzwoni. Słysząc o graniu, chłopcy ani przez chwilę się nie zastanawiali, więc i wilk był syty i owca cała.

   W recepcji siedział chłopak, którego nie widzieliśmy wcześniej. Wyglądał jak Spiderman i cały czas się uśmiechał. Zapytałam go, czy mogę pożyczyć żelazko, on powiedział, że przyniesie je do pokoju, więc K z Michałem weszli do windy, a ja postanowiłam dotrzymać Piotrkowi towarzystwa i pomknęłam z nim schodami. Właśnie wychodziliśmy z klatki schodowej, gdy nagle usłyszeliśmy wrzask. Wbiegliśmy na korytarz a tam taka sytuacja: w drzwiach windy stoją K i Michał, przed nimi z przerażoną miną Spiderman z żelazkiem w ręku. Mina Michała, gdy zobaczył mnie i Piotrka, bezbłędna. Okazało się, że Michał chciał nas wystraszyć, ale pomylił klatki schodowe i słysząc, że ktoś biegnie po schodach myślał, że to my, a to był właśnie niczego nie świadomy Spiderman, który zszedł prawie na zawał i trzeba było mu dla zdrowia dać za to duży napiwek.

   Chłopcy poszli spać, a my szukać romantyzmu. K chciał zamówić sobie piwo, dla mnie drinka. Spiderman powiedział nam, że bar już zamknięty, ale dla nas zawsze otwarty, więc pójdzie i nas obsłuży. Musiały mu się wciąż jeszcze trząść ręce, bo robiąc mi drinka zbił butelkę wódki i trochę narobiło się bałaganu.

   Niemniej wieczór był romantyczny, uroczy, pełny ciepłych słów K i szeptów, co zaowocowało pomysłem, żeby po powrocie pojechac znów naładować akumulatory gdzieś tylko we dwoje. Noc zapowiadała się gorąca i taka też była. Kocham go.

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   grazkaj12
   Czas publikacji:
   czwartek, 17 września 2015 18:24
  • Europo, piękna Europo cz.5 Dzień czwarty.

   Dzień czwarty.

   Nieróbstwo i ogólna niemoc. Śniadanie, spacer po plaży...No właśnie. Nasz hotel miał być 50m od piaszczystej plaży. Coś mi nie pasowało, gdy szczegółowo oglądałam plany w necie. Dziś już wiem co: owszem, jest 50m do plaży, ale najpierw trzeba przejść przez bardzo ruchliwą ulicę i potem rzucić się w dół. Hotel i droga są na skarpie, plaża jest dużo niżej, ale dzięki temu nie jest zatłoczona. Przez ulicę przebiegamy na „trzy-czte-ry!”, bo pasów nie ma, a Bułgarzy jeżdżą jak szaleni. Pasy są zresztą niepotrzebne, bo zauważyłam, że tutaj nikt nie ustępuje miejsca pieszym. A jak już, to są to samochody z obcymi rejestracjami. I bardzo, naprawdę bardzo nieliczni tutejsi – dosłownie jednostki.

   Jesteśmy więc na plaży, sączę sobie drinka, którego K skądś mi załatwił (on normalnie działa z prędkością światła – zanim o czymś pomyślę, już to mam), patrzę sobie na szalejących potomków i na K, który świetnie się z nimi bawi. Woda jest ciepła, w ogóle jest cudnie, po prostu cudnie.

   Obaj chłopcy bardzo wyrośli przez te kilka lat. Patrzę na sylwetkę Michała, staje się pięknym młodym mężczyzną w ogromnym urokiem, którego dodaje mu dziurka w policzku, gdy się uśmiecha. Piotrek też niczego sobie, ciągle ma chłopięcą figurę, ale wyciągnął się w górę. I chyba trochę wszerz. Miło widzieć, że uśmiech go nie opuszcza. Dołączam do nich, bo chociaż zwykle się nie kąpie, zabawa jest przednia i pora złamać zwyczaje.

   Skaczemy przez fale. Piotrek tak jak najpierw nie chciał iść (bo mu się nudziło), tak teraz nie możemy wyciągnąć go z wody. Dopiero hasło „obiad” powoduje jego reakcję i następuje odwrót.

   Kazał sobie obiecać, że po obiedzie pójdziemy do basenu.

   No i mój cierpliwy K. Nawet przestałam się wkurzać, bo on chodzi wokół mnie i naprawdę spełnia wszystkie moje zachcianki, zanim je wypowiem! A jak ich nie mam, to zawsze coś wymyśli. Cuda Panie, cuda. Jestem szczęściarą.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   grazkaj12
   Czas publikacji:
   czwartek, 17 września 2015 18:21
  • Europo, piękna Europo cz. 5 Dzień trzeci.

   Dzień trzeci

   - Mamo, mamo, nudzi mi się – delikatne muśnięcie w policzek, potem skok w moją pościel i wbijanie mi łokcia w bok: już wiedziałam, że to Piotrek – i jestem głodny.
    - A to dopiero nowość – mruknęłam i otworzyłam jedno oko – synek, to idź się ubierz, ja w tym czasie wstanę i pójdziemy na śniadanie.
   K leniwie się przeciągnął.
   - Wstajemy skarbie? - przygarnął mnie do siebie – daj mi jeszcze 5 minut a potem zrobię kawę.


   Słońce leniwie wdzierało się pomiędzy szpary zasuniętych rolet. Usłyszałam krzątającego się Michała i w końcu zmusiłam się, żeby usiąść na łóżku. Przetarłam opuchnięte oczy i poczłapałam do łazienki. Gdy wyszłam świeża i pachnąca, kawka już na mnie czekała, podobnie jak chłopaki.
   - Co dzisiaj robimy? Nudzi mi się – Piotrek nie dawał za wygraną.
   - Jedziemy do centrum Sozopolu a potem zobaczymy – odparliśmy niemalże chórem z K.
   - Zbierajcie się, idziemy na śniadanie – obwieściłam uroczyście
   i pojechaliśmy na dół (z wyjątkiem Piotrka, który zbiegł schodami).

   Jeżeli to było prawdziwe bułgarskie śniadanie, to właściwie nie do końca mi podpasowało. Na szczęscie dla każdego było coś dobrego: dla Piotrka naleśniki z czekoladą, dla mnie ser feta z pomidorami i ogórkami, do tego tosty, dla K i Michała cała reszta łącznie z ichnimi słonymi wypiekami, które robiły za pieczywo, mnie jednak nie przekonały.

   Po śniadaniu cała wycieczka sprawnie zapakowała się do auta i ruszyliśmy zwiedzać starówkę. Byłam ciekawa, ile chłopcy pamiętają od ostatniego razu, ale nie dotarliśmy nawet do końca półwyspu, gdy męska część ekipy obwieściła, że jest znowu głodna. Ponieważ szliśmy nadbrzeżem, gdzie roiło się od restauracji, wybór mieliśmy naprawdę duży. Wybraliśmy taką, która miała zacienione miejsca owiewane przyjemnym wiatrem z widokiem na plażę i klify. Ponieważ od podania menu i zainteresowania się kelnera mięło ze 20min, zrezygnowani i nieco zniesmaczeni przenieśliśmy się ze trzy knajpki dalej, znajdując kolejną z ładnym widokiem. Tym razem obsługa była zdecydowanie szybsza. Ledwo zdążyliśmy się naradzić co zamawiamy. Czasem jednak przydaje się znajomość rosyjskiej bukwy, poniewaź czego nie rozumieliśmy po angielsku, mogliśmy doczytać po rosyjsku i tak zamówiliśmy dla Piotrka filety rybne, dla K patelnię z grillowanymi warzywami i kurczakiem, dla Michała rybę a dla mnie też rybę, tyle że z sosem z piklami.


   W międzyczasie, gdy czekaliśmy na jedzenie, dołączyły do nas mewy, które wdzięcznie się na nas gapiąc czekały na przyszłe ochłapy. Piotrek zachwycony nowym towarzystwem namiętnie robił zdjęcia, co znacznie umiliło jemu (i nam) przydługi czas oczekiwania na posiłek. W końcu dostaliśmy nasze dania. Piotrek zjadł swoją rybę ze smakiem, po czasie jednak się okazało, że myślał, że to nugetsy z kurczaka, bo zapomniał co zamawiał. K załamał się widząc swoją potrawę, a kurczaka musiał szukać z lupą, niemniej było dużo warzyw. Michał stwierdził, że ma niezjadliwą rybę, gdyż poza przypalenizną w żaden sposób nie przypomina mu żadnego smaku. A ja patrzyłam na moją rybkę z sosem, który okazał się sosem tatarskim w nieco fatalnym wydaniu. Na każdym kawałku ryby miałam dwa razy tyle walniętego gęstego majonezu ze startym konserwowym ogórkiem. Mewy jednak wiedziały, na co czekają, bo dostały prawie cały nasz obiad, jedyne czego nie zjadły, to warzyw. Nie są wegatarianami. Z nosami nieco na kwintę rozpoczęliśmy odwrót. Bardzo powolny zresztą, ponieważ okazało się, Ze Michała mocno obtarły klapki i trzeba mu kupić inne buty. Na szczeście na krótkim odcinku do parkingu znalazły się fajne japonki i Michał został tym, który pierwszy dokonał zakupów w Bułgarii.

   W hotelu okazało się, że mamy całkiem fajna restaurację, a jedzenie w niej to paluszki lizać frykasy i wszyscy zjedliśmy ze smakiem pyszną kolację, nawet dla Piotrka znalazło się bolonese.

   W zasadzie poza dalszym lenistwem i polegiwaniem na basenie, to nic nie robiliśmy. Michał uczył się skakać w basenie z pleców K, całkiem fajnie im wychodziło i dopiero później zauważyliśmy, że na regulaminie basenowym jak byk widnieje info, że skoki do basenu zabronione.
   Wieczorem wyciągnęłam przewodniki i zasiedliśmy do planowania kolejnych dni. 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   grazkaj12
   Czas publikacji:
   czwartek, 17 września 2015 18:20
  • Europo, piękna Europo cz. 5 Dzień drugi.

   Dzień drugi

   W salonie nie było światła, z pięknego prysznica nie odchodziła woda, więc zalałam całą łazienkę, a rano okazało się, że nici z pięknego widoku, bo sznur od rolety jest urwany, a roleta oczywiście zaciągnięta. Piotrek zdążył podnieść wszystkie rolety (otwieranie i zamykanie to jego ulubione zajęcie) i właśnie stał niepocieszony przy naszym oknie.

   Michał za to był bardzo głodny i czekając na nas usiadł sobie na kanapie w salonie, wdzięcznie wpadając do środka sofy. Razem z K dostaliśmy ataku śmiechu, zeszliśmy w końcu na śniadanie, gdzie czekała na nas serbska potrawa: bułka zapieczona z jajkiem i papryką, to jajko w środku bułki było sadzone. Oczywiście Piotrek nie miał co zjeść, więc na szczęście przypomniało mi się, że wzięłam nutellę na podobne okazje, poporosiłam o białe pieczywo i koniec końców Piotrek pochłonął jakieś 2 kromki, żeby potem bawić się przy basenie, podczas gdy my piliśmy poranną kawę. Najlepszą zabawą było łowienie prawie że niewidziałnych paprochów sitem na dłuuugiej rączce. Stwierdził nawet, że założy firmę oczyszczającą baseny. Tak mu się spodobało, że aż nie chciał jechać dalej, więc ruszyliśmy dopiero po niewielkiej awanturce.

   Po drodze K z Michałem poszli jeszcze do sklepu po serbskie wino i słodycze na drogę plus jakieś bułki, a my z Piotrkiem czekaliśmy na nich obserwując okolicę.

   Belgrad nie należy do pięknych miast, wciąż jeszcze widać ślady wojny, oczywiście są różne dzielnice, wjeżdżając jechaliśmy główną ulicą, która miała piękne nowoczesne wieżowce, ale teraz, im głębiej się zapuszczaliśmy, biedota i zaniebanie stawało się przytłaczające.

   Oczywiście nadal nie mieliśmy mapy, a właściwa nawigacja nie widziała miejsca, z którego wyjeżdżaliśmy, więc nie mogliśmy na niej polegać, zatem K stwierdził, że w takim razie będzie jeździł tak długo, aż wyjedzie, co też się stało. Po kilkudziesięciu bowiem minutach trafiliśmy na oznaczenie: NISZ i już wiedzieliśmy, że jest to dobry kierunek.

   Droga mijała nam dość spokojnie, na granicy z Bułgarią znów chwilę staliśmy, ale w zasadzie zarówno humory jak i pogoda nam dopisywały. Trochę przysypiałam po drodze, nawet bardziej niż trochę, a w każdym razie do momentu, aż chłopcy zgłodnieli i zaczęli wypatrywać cywilizowanej restauracji. K stwierdził, że zjemy coś bułgarskiego, więc zajedziemy do pierwszej lepszej miejscowości, którą będziemy mieć po drodze. Tak też się stało, z tym, że im głębiej wjeżdżaliśmy w tą miejscowość, tym bardziej odechciewało nam się w niej jeść. Czegoś podobnego dawno już nie widziałam, może gdzieć na zapyziałej polskiej wsi, ale takiej, o której świat zapomniał. Rozwalające się domy i ogrodzenia, stacja kolejowa z rozkruszonym zupełnie peronem, jakby ktoś zapomniał, że należy o to zadbać czy chociaż zabezpieczyć. Znaleźliśmy w końcu restaurację, ale okazało się, że to kawiarnia. Wynieśliśmy się stamtąd po angielsku i zgodnie orzekliśmy, że zjemy jednak w McDonaldzie.

   Po drodze minęliśmy Sofię, jakimś objazdem innym niż za pierwszym razem, bo w ogóle nie wjechaliśmy do miasta i temat McDonalda nieco się opóźnił, natomiast moją uwagę przykłuła sama Sofia a właściwie jej przedmieścia. Zjawiskowe jak dla mnie było to, że wszędzie wszystko wygląda jak wieczna opuszczona budowa. Jakby ktoś w połowie prac 20 lat temu się zwinął i wszyscy o tym zapomnieli. Coś niesamowitego. Rozwalające się drogi, rozkruszony asfalt, przerdzewiałe barierki przy głównej drodze ale za to co 1000m patrole policji.

   Minęło jakieś 50 km zanim znalazł się McDonald, a przed nim KFC i Burger King. Zarówno w KFC jak i w pobliskiej stacji nie było wody, więc toalety były nieczynne, co dla Piotrka było sporym wyzwaniem, gdyż on „publicznie nie sika”. Zamówiliśmy szybko więc jakieś jedzenie i pojechaliśmy na poszukiwanie Wc-tu. Dopiero po drodze uświadomiłam sobie, co kupiliśmy: skoro nie było wody, to i rąk tam nikt nie mył. K dostał nawet chwilowego roztroju żołądka, być może na samą myśl o braku higieny, ponieważ nam nic nie było.

   Znaleźliśmy w końcu czynną toaletą ku ogromnej radości i tych mniejszych i tych większych i szczęśliwi ruszyliśmy na Sozopol. Po jedzeniu ogarnęła mnie senność, której z przyjemnością się poddałam, upewniając się wcześniej, że K da radę i mogę odpłynąć.

   Obudziłam się na nowej autostradzie. Budowanie autostrad w Bułgarii to dość ciekawe zjawisko, gdyż całkiem beztroskie. Zarówno budowa jak i łupanie czy kruszenie kamienia odbywa się w bezpośrednim sąsiedztwie uczęszczanej drogi. W każdej więc chwili może spaść na jadących jakiś odłamek kamienia, lub można przejechać beztroskiego budowlańca, bo jest ich sporo, a żaden szczególnie nie uważa.

   Nowa autostrada ma też to do siebie, że niezbyt często są stacje paliw. Gdy się więc zbudziłam i przypadkiem mój wzrok powędrował na konsolę, na której zobaczyłam, że mamy jeszcze paliwa na 120km, to trochę mina mi zrzedła.

   - wiesz co, jesteśmy na nowej autrostradzie i może nie być tak szybko stacji – powiedziałam cicho do K, który jechał właśnie 160km/h.

   - Kochanie, niemożliwe, żeby na odcinku 120km nie było stacji – odrzekł K i w zasadzie powinien mieć rację.

   Podciągnęłam kolana pod brodę, bo nogi mi nieco zdrętwiały i stwierdziłam, że nie drążę tematu. Zaczęłam wypatrywać stacji. Gdy na konsoli było już 50km do końca paliwa, trochę się zaczęłam niepokoić i zauważyłam, że K zwolnił do 110km/h, czyli zaczął jechać ekonomiczniej, żeby nam na dłużej starczyło oparów. Chłopcy milczeli.

   - stacja!!!!! - obudziłam ich, wrzeszcząc na widok widniejącego na horyzoncie masztu stacji - kochanie, stacja!!!!

   - przecież mówiłem, że gdzieś musi być - odparł K zadowolony – wszystko pod kontrolą...

   Burgas zbliżało się szybko, nawigacja znów nie znalazła adresu w Sozopolu, ale jakoś tym razem nie martwiło mnie to, bo mniej więcej pamiętałam układ miasta. Było już ciemno, a ja dopiero zorientowałam się, że w Bułgarii czas jest przesunięty o godzinę, o czym na śmierć zapomniałam. Wjechaliśmy do Burgas, które wyglądało całkiem znajomo i z przyjemnością przypominaliśmy sobie miejsca, które odwiedziliśmy poprzednio. Dalsza droga na Sozopol nie była zawiła, więc i tam dotarliśmy bez większych przygód, willę znaleźliśmy bez problemu w zasadzie zanim zaczęliśmy jej szukać, gdyż była przy drodze i do tego dobrze oświetlona. Wjechaliśmy do garażu, który jakby czekał na nas z otwartymi drzwiami. Poszłam do recepcji, a w tym czasie K wypakowywał rzeczy, Piotrek ganiał za jaskółkami, których było pełno w tym garażu, bo miały ze 4 gniada i podziwiał ogromne ćmy, które według niego udawały martwe, bo tkwiły nieruchomo na ścianie. Na ich miejscu też bym udawała widząc szalejącego Piotrka.

   Bardzo miła pani na recepcji ku rozpaczy K mówiła tylko po rosyjsku i angielsku, ale za to ja spokojnie się dogadałam, dostaliśmy klucze i poszliśmy obejrzeć nasz wyczekany apartament. Dwie sypialnie i salon, balkon, 3 piętro. Pierwsze co się stało, to przytrzasnęłam K windą. Przysięgam, że nigdy wcześniej nie widziałam tak szybko zamykających się drzwi od windy!!! A przy wychodzeniu przytrzasnął się dla odmiany Piotrek, który od tej pory pokochał schody i przemierzał je w górę i w dół, w zależności, gdzie szliśmy. Dzięki temu wiedzieliśmy, że winda jedzie dokładnie tak długo ile trwa pokonanie schodów, niezależnie w którą stronę.

   Apartament okazał się zgodny z naszymi oczekiwaniami, naprawdę przyjemny i czysty i poza tym, że ozdobna rama łóżka została mi w ręku, gdy się o nie oparłam, to wszystko działało jak należy, łącznie z klimatyzacją.

   Zmęczeni, ale szczęśliwi uzgodniliśmy, że rano jedziemy zwiedzić Sozopol i potem plaża. Zaczynamy wakacje.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   grazkaj12
   Czas publikacji:
   czwartek, 17 września 2015 18:16
  • Europo, piękna Europo cz. 5. Dzień pierwszy

   W tym roku jedziemy znów do Bułgarii. Chłopcy stwierdzili, że tam właśnie mieli najfajniejsze wakacje, więc warto byłoby to powtórzyć. No dobra -pomyślałam i właśnie się pakuję.

   Wzięłam wolne dzień przed wyjazdem, ale niestety niewiele to pomogło. Koniec końców poszłam spać o drugiej w nocy a tym samym zamysł, żeby wyjechać nazajutrz o 6:00 umarł śmiercią naturalną. Tym bardziej, że K, który miał wieczorem coś tam jeszcze sobie przygotować położył się na chwilę i przespał do rana.

    

   Dzień pierwszy

    

   Zbudził nas Michał.

    - mamo, czy nie mieliśmy jechać o 6:00? - usłyszałam jego ciche pytanie 

   - tak, ale plany nam się zmieniły w nocy – wymamrotałam zaspana – ty już wstałeś??? - fakt, nie powiedziałam mu o zmianie planów, bo zmieniły się w nocy. Nie wiedziałam, że nastawił budzik.

   - no tak, nawet się już wykąpałem, jest 6:30.

   - ok, to wstajemy, leć po bułki i jedziemy.

    

   Wszystko poszło sprawnie, Piotr bez większego ociągania również się pozbierał, K dokończył swoje sprawy i wyruszyliśmy o 10:00 naszym nowym, dopiero co odebranym z salonu autem. Kwestia auta, to zupełnie inny temat, o którym można napisać książkę.

    

   Tegoroczny wyjazd będzie nieco inny. Po pierwsze nie planujemy zwiedzania po drodze, więc nocujemy tylko w Belgradzie i w jedną i w drugą stronę. Kaja też z nami nie jedzie, bo spędza upojny czas w Anglii i realizuje marzenia, chociaż rezerwując wakacje brałam ją pod uwagę i miejsce dla niej mamy.

    

   Wyjeżdżamy nieco w minorowych nastrojach, w zasadzie ja mam taki nastrój, bo wszystko mnie wkurza, a najbardziej to, że nie pozałatwiałam do końca spraw w pracy i będę o nich myśleć, zamiast się wyłączyć i zrelaksować. Warczę więc trochę na wszystkich łącznie z K, który dzielnie to znosi, co z kolei sprawia, że koniec końców, milknę w podziwie dla niego i troszkę jakby mi przechodzi. Troszkę, bo do momentu kiedy K pyta, którędy mamy jechać. I że moja trasa to chyba jednak nie do końca będzie tą najlepszą, bo wiedzie przez Kłodzko, a on by wolał przez Katowice. Więc znów trochę warczę, no bo jak to, tyle sprawdzałam i źle? No ale on jest kierowcą, więc jedziemy przez Katowice, gdzie przegapiamy zjazd, jakimś cudem trafiamy do Bielska i dalej na Cieszyn.

    

   W międzyczasie Piotrek oznajmia, że się nudzi. Byliśmy na o przygotowani, kupiliśmy mu 3 książki o Minecraft – jedyne, jakie czyta, 5 filmów o kosmosie, wzięliśmy komputer i odtwarzacz DVD. Z niezmąconym więc spokojem odwracam się do niego i mówię, żeby wziął sobie filmy i DVD.

   - a mama, a dlaczego wzięłaś tylko ładowarkę do domowego ładowania zamiast do auta? - niewinne pytanie Piotrka sprawia, że sztywnieję. K patrzy na mnie a uśmiech błąka mu się po twarzy.

   - Serio? - pytam z niedowierzaniem, bo to oznacza, że cały mój misterny plan bierze w łeb. I że słowo „nudzę się”, będzie prześladowało mnie przez najbliższe 2 dni.

   - Serio. I serio mi się nudzi.

   Z doświadczenia wiem, że tak jak Michał przygotował się do podróży mając książki, komputer, zgraną na mp3 muzykę i słuchawki, żeby nie słyszeć Piotrka, tak Piotrek cokolwiek bym nie wymyśliła, będzie się nudził. Chyba, że to będzie film o Kosmosie. Wpadam w lekką zadumę.

   - To włącz DVD i obejrzyj dopóki się da – mówię.

   - Próbowałem już, nie działa . Rozładowało się.– sprawa jest prosta. Kicha.

   K patrzy na mnie i leje, a ja podziwiam jego dobry humor.

   - Nie martw się kochanie – mówi – kupimy gdzieś ładowarkę.

   To „gdzieś” nie jest takie proste, ponieważ mijamy kolejne miejscowości a większego sklepu czy galerii nie ma. Na szczęście dojeżdżamy do miejsca, gdzie są dwa sklepy komputerowe obok siebie i jeszcze w sąsiedztwie galeria. Kierujemy się najpierw do galerii, bo siku, jeść i apteka (zapomniałam też o Fenistilu). Znajdujemy sklep ze sprzętem którego szukaliśmy, pan sprzedający dwoi się i troi ale nic nie pasuje do naszego DVD. Wyjeżdżamy stamtąd rozczarowani, ale mówię do K, że skoro tu są trzy sklepy, to statystycznie powinniśmy coś kupić. Na szczęście nie pyta, skąd te statystyki, ale trzymam się mojej ostatniej deski ratunku. Tym razem czekamy w aucie i w końcu po 20 min wraca K. Bez ładowarki, za to z przetwornicą.

   - wymyśliłem, że skoro nie ma tej ładowarki, to wezmę przetwornicę i będzie można jeszcze komputer podłączyć.

   Patrzę na niego zdumiona. Mój mądry Tygrysek. Znalazł rozwiązanie, które jak się okazuje w dalszej drodze ratuje nam tyłki przed nudą Piotrka. To nic, zupełnie nic, że straciliśmy na to prawie dwie godziny i trochę kasy...Jestem uratowana. Jesteśmy uratowani.

   Jedziemy dalej bez większych perturbacji, chłopcy zjadają wszystko do zera, wzięliśmy za mało słodyczy jak na te dwa odkurzacze, ale to akurat nie problem.

   Na granicy z Serbią jest korek, który w miarę szybko idzie. Więc po przekroczeniu granicy tankujemy i kierujemy się na Belgrad, który wita nas nocą, podobnie jak za pierwszym razem 5 lat temu, tyle że Piotrek nie ma krwotoku a i nocleg mamy zapewniony, bo wyszukałam go wcześniej, ma podobno super warunki. Jest coś ok 1:00.

   Nawigacja jednak nie jest doskonała i nie widzi adresu noclegu, wprowadzam więc dane szerokości i długości geograficznych i niby to widzi. Niestety prowadzi nas do miejsca, które nijak nie przypomina obrazka z booking.com. Mówię K, żeby kupił mapę na stacji, ale on uparcie twierdzi, że nie kupi, więc kłócimy się przez chwilę, aż K zauważa taxi.

   Wybiega z auta i widzę, że rozmawia z taksówkarzem, który energicznie gestykuluje i w końcu K wraca do nas.

   - I co, wytłumaczył ci? - pytam z niedowierzaniem, nie wnikam nawet w jakim języku się dogadali.

   - to jest 3 km stąd, ten taksiarz pokaże nam drogę, mamy jechać za nim.

   Jestem pozytywnie zaskoczona, jedziemy więc grzecznie za taksówką, która rzeczywiście zabiera nas we właściwe miejsce. Recepcjonista na nas już czeka, ponieważ dzwoniłam informując go, że stawimy się późno w nocy. Taksówkarz nie chce pieniędzy, jest uśmiechnięty, wyraźnie zadowolony, że nam pomógł. Dużo bardziej jednak zadowoleni jesteśmy my, więc K wyciąga zapas swojego polskiego piwa i wręcza taksówkarzowi w ramach podziękowania.

   Apartament jest taki jak na zdjęciu. Wygląda całkiem ładnie, willa z basenem, z którego nie będziemy korzystać, ale miejsce śliczne. Mamy nawet salon i dwie sypialnie. Na zdjęciach urzekł mnie widok z wielkich okien, wychodzących na piękny ogród z basenem. Rozlokowujemy się w miarę szybko, bo rano trzeba jechać dalej, a pora już mocno spóźniona...

   Gdy chłopcy już śpią, przytulam się mocno do K i przepraszam go za zły humor. Czuję napięcie, wkurza mnie wszystko i wszyscy. Jak to podczas PMS.

   K patrzy na mnie, dotyka mojej twarzy i delikatnie całuje.

   - Kochanie, nie przejmuj się, jakoś wytrzymam do...mogę być twoim workiem treningowym, tylko nie bij za mocno.

   Powinien nosić aureolę.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   grazkaj12
   Czas publikacji:
   czwartek, 17 września 2015 15:51

Wyszukiwarka

Autorzy

Kanał informacyjny

;